Back to top

Víztározók ellen tüntettek Franciaországban

Francia polgárok ezrei tüntettek március 25-én új mezőgazdasági víztározók építése ellen. A hónapok óta érlelődő konfliktus oka, hogy egy több mint 400 tagú szövetkezet 16 nagy víztározót épít annak érdekében, hogy a gazdálkodók a száraz hónapokban is öntözni tudják szántóikat.

Fotó: Pixabay
A tiltakozást egy kistermelőket tömörítő egyesület, a Confédération Paysanne, valamint a Les Soulèvements de la Terre és a Bassines Non Merci környezetvédő csoportok szervezik. Legutóbb egy Saint-Soline-hez közelében épített víztározónál tüntettek, annek ellenére, hogy a hatóságok nem engedélyezték a demonstrációt.

A tiltakozók kifogása, hogy a víztározók megépítésével közjavakat privatizálnak, és hogy a lakosságot kizárják a vízkészlet hasznosításából.

A gazdálkodók úgy látják, hogy a víztározók építése létfontosságúvá vált a szántóföldi termelés fenntartásának érdekében, nélkülük a klímaváltozás következtében egyre súlyosabb és egyre hosszabb aszályok ellehetetlenítik a termelést. A nyíltvizű mesterséges tározókat télen tervezik feltölteni, amikor a talajvíz szintje is magas.

Forrás: 
Agrarheute

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Ősláp és erdőrezervátum

Magyarország legnagyobb egybefüggő síkvidéki erdőtömbje, Somogy zöld szíve 1993 óta áll a KASZÓ Zrt. gondozásában. Története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, már hercegi tulajdonban is színvonalas, fenntartható gazdálkodás zajlott a területen. Ezt az örökséget őrzi az erdőgazdaság, miközben óvja és népszerűsíti a természeti értékeket, köztük a Kaszó település határában lévő Baláta-tavat.

Légi kémiai szúnyogirtás is lesz a héten

A héten 85 ezer hektárnyi területen irtják a szúnyogokat a szakemberek - tájékoztatta a szúnyoggyérítési program végrehajtásáért felelős Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kedden az MTI-t.

Az Állategészségügyi Világszervezet támogatja a madárinfluenza elleni védőoltást

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) azt tanácsolja a kormánynak, hogy a világszerte több százmillió madarat elpusztító és emlősöket megfertőző madárinfluenza elleni védettséget szorgalmazza, hogy ezzel megakadályozza a vírus lehetséges világjárvánnyá alakulását.

Klímaváltozás és állattenyésztés: hatás, alkalmazkodás

Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re várhatóan 33 százalékkal többen, közel tízmilliárdan leszünk a Földön. Az életszínvonal javulása miatt azonban a mezőgazdasági termékek fogyasztása ennél jóval nagyobb mértékben, mintegy 70 százalékkal nő majd, az állati eredetűeké is megduplázódik. Mindez akkor, amikor a klímaváltozás egyre erősebb – főként korlátozó – hatással van az állattartásra.

Párizsban a legmagasabb a hőség okozta halálozási arány Európában

A francia fővárosban nagyobb valószínűséggel halnak meg a magas hőmérséklet következtében, mint 854 másik európai városban. Egy tudományos kutatás szerint a párizsi lakosok más európai városokhoz képest a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve a hőség okozta halálozásra.

Talajvizsgálat másképpen

A talaj termőképessége annak fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságain alapszik, és közrejátszik benne a szennyezőanyagok jelenléte is. A fizikai jellemzők határozzák meg a talaj szerkezetét, porózusságát, vízmegtartó képességét, ami a talajélet szempontjából is fontos.

Hasznot húzni a haszontalanból

A világon szinte mindenhol találhatunk már inváziós fajokat. Ezek olyan élőlények, melyek eredeti élőhelyüktől távol számukra megfelelő körülmények közé kerültek, és a helyi ökológiai rendszereket tönkre téve korlátlanul képesek terjedni. Azonban ezekből a fajokból is hasznot lehet húzni.

A felhám is leperzselődik rólunk az elkövetkező öt évben

Úgy tűnik, az El Niño és az üvegházhatású gázok miatt rekkenő hőségre számíthatunk a közeljövőben. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) frissen megjelent jelentése szerint 2023 és 2027 között 98 százalék a valószínűsége annak, hogy legalább egy évben megdől a hőmérsékleti rekord. A szakértők szerint az is aláírható, hogy az ötéves átlag magasabb lesz, mint az előző öt évé.

Felszámolás vagy áttelepítés?

Az Európai Bizottság május 2-án jóváhagyta a holland kormány tervét, amely bizonyos esetekben kárítaná az állattenyésztőket, ha azok a nitrogénszennyezés csökkentésére irányuló holland törekvésekkel összhangban önként bezárják az állattenyésztő gazdaságaikat. Ez persze nem jelenti azt, hogy mondjuk ne települhetnének át akár hazánkba is...

Tehéncsorda a Reichstag előtt: tiltakozás a legelő állatokért

A Greenpeace és az AbL (Arbeitsgemeinschaft bäuerliche Landwirtschaft) több támogatást követel a német élelmezésügyi és mezőgazdasági minisztertől a legeltetéshez.