0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Magyar születésű kajszik

Bár nem őshonos nálunk, szerencsénk van a kajszival, hiszen sok rendkívül finom, zamatos fajtát sikerült találni vagy keresztezéses nemesítéssel létrehozni. Két helyen, Cegléden és Budapesten születtek az új fajták.

Annak idején, a NAIK Gyümölcs- és Dísznövénytermesztési Kutatóintézet jogelődjének alakulásakor tájszelekciós munka indult, aminek a Ceglédi bíborkajszi, a Ceglédi óriás, a Mandulakajszi az eredménye, valamint a Kécskei rózsa és a Ceglédi hajnalpír, amelyek már nem szerepelnek a nemzeti fajtajegyzéken. Klónszelekcióval született a Magyar kajszi, a Gönci magyar kajszi és a Rózsakajszi. A kutatóintézet ceglédi állomásán Nyujtó Ferenc vezetésével indult a kajszinemesítés, fajták sora született ott: Ceglédi arany, Ceglédi kedves, Ceglédi Piroska, Ceglédi napsugár, Nyujtó Ferenc emléke, Ceglédi szilárd, Ceglédi gömbölyű és Ceglédi zamatos.

A másik nemesítőműhely a Kertészeti Egyetem (ma Szent István Egyetem Kertészettudományi Kar) volt, ahol Pedryc Andrzej nemesített kajszit. Az egyetemi fajták a következők: Aranycsepp, Budapest, Corred, Corfirm, Corlate, Harmat, Korai zamatos, Pedryc Andrzej emléke.

A hazai kajszitermesztésben a Gönci magyar kajszi az etalon, július 6-10. közötti érésidejében van a legtöbb gyümölcs.

A hagyományos magyar fogyasztói igények kielégítésére még mindig a Ceglédi óriás, a Gönci magyar kajszi és a Ceglédi arany a legkeresettebbek a főszezonban, ezekből kiváló lekvár és befőtt is készíthető. Piacra juttatásukat nehezíti, hogy éréskor gyorsan puhul a gyümölcsük. A fő érésidő előtt, és jóval későbben szedhető új fajták is léteznek már. Közülük mutatunk be néhányat.

A Ceglédi óriás hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a Magyar kajszi, de jóval nagyobb a gyümölcse.

A nemzeti oltalom alatt álló Ceglédi napsugár néhány nappal a Magyar kajszi előtt érleli nagy, tojás alakú gyümölcsét. Erős növekedési erélyű, fölfelé törő koronájú kajszi, közepesen fagytűrő és himlővírusra toleráns. Igen korán termőre fordul, gyümölcse 40 grammos, húsa tömör, világossárga, éretten lédús, ízletes.

Jól szállítható, friss fogyasztásra és lekvár készítésére alkalmas. Ivólének földolgozva különösen finom. A fajta kedvezőtlen jellemzője, hogy moníliás betegségre érzékeny, fagytűrése és termőképessége csak közepes.

A Ceglédi zamatos a Rózsakajszi és a Mandulakajszi keresztezéséből származik. Erős növekedésű fája közepesnél gyengébb elágazási hajlamú, a koronaalakításnál ügyelni kell arra, hogy ne hagyjunk meg lehasadásra hajlamos, meredek oldalágakat. Virágzása középkései, fagytűrése a középmezőnyben van, de nagyon függ az évjárattól; a Magyar kajszival közel egy időben, június 30-július 10. körül érik. Korán termőre fordul, termőképessége azonban legföljebb közepes. Szép nagy gyümölcse mandulakajszi jellegű, kemény, jól szállítható. Sárga alapszínen 60-80 százalékban kárminpiros fedőszín borítja. Húsállománya kedvező és finom ízű. Az eddigi vizuális szemléken nem találtak rajta vírustüneteket. Vírusmentesítése megtörtént, Cegléden izolátorháló alatt tartják a törzsfáit.

A Corred egyik szülője a román Mamaia fajta, aminek nagyon szép, nagy gyümölcse van, ezt örökölte is tőle. Koronája a Magyar kajszinál kisebb, félig feltörő, kielégítő elágazási hajlammal. A Corred főként vesszőn terem, ezt a metszésnél vegyük figyelembe. A Magyar kajszi előtt virágzik, és annál egy héttel később érik. Jó a termőképessége, de az egyenletes vízellátására ügyelni kell, különben a gyümölcshús erősen rostos lesz. Gyümölcse középnagy, 55 grammos, tojásdad, a felület felét szép piros fedőszín borítja. Húsa sötét narancssárga.

Néhány nap eltéréssel július 20. körül érik a Ceglédi arany. Öntermékeny fajta, későn virágzik. Fája erős növekedésű, kevéssé elágazó koronájú, a hosszú vesszőkön is terem.

A gyümölcs nagy, gömbölyded, narancssárga héj- és hússzínű. Himlővírusra toleráns, vagyis a tünetek nem nagyon jelennek meg a gyümölcsön.

A Ceglédi szilárd középkései, jól szállítható fajta, frissfogyasztásra és lekvár készítésére egyaránt alkalmas, amaretto jellegű, ám vigyázni kell, mert könnyen oxidálódik. Öntermékeny, bőven terem, himlővírusra sajnos érzékeny, viszont fagytűrése a közepesnél jobb. A Magyar kajszi után érik 12 nappal. Gyümölcse narancssárga alapszínen legalább felerészben kárminpirossal bemosott, sötét narancssárga húsa tömör állományú, kemény, de leveses.

A Nyujtó Ferenc emléke 7-13 nappal érik a Magyar kajszi után, öntermékenyülő fajta, jó a termőképessége. Fájának növekedési erélye középerős, jó fagytűrő, viszont vírusfertőzésre és gombás betegségekre érzékeny. Gyümölcse tetszetős, jellegzetes, élénk fedőszínű, zamatos, friss fogyasztásra ajánlott. Szintén nemzeti oltalom alatt áll.

A Corfirm fajta a Bergeron és a román Baneasa keresztezéséből származik. Erős növekedésű fajta, nagy, félig feltörő koronát nevel, elágazási hajlama közepes. Elsősorban a rövid részeken terem, rendszeres metszést igényel. Későn virágzik és két héttel a Magyar kajszi után érik. Részben öntermékeny. Gyümölcse 60-65 grammos.

A Corlate az iráni Keptsuar és egy ismeretlen fajta utóda, nevét késői éréséről kapta. Jól elágazódó, feltörő, de nem túl erős növekedésű a fája, a hosszú részeken terem. Augusztus első felében, elhúzódva szedhető. Késői érése miatt a növényvédelmére és a fajtatársításra figyelni kell. Érésidejét az évjárat erősen befolyásolja, szerencsére éretten is a fán tartható. Gyümölcse nagy, 70-75 grammos, jellegzetesen benyomódott bibepontú. Felszínét 70 százalékban borítja fedőszín. Íze kimondottan édes, az alacsony savtartalma következtében.

Forrás: Kerti Kalendárium