0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Nincs esély az ASP megállítására

Szakértők szerint az afrikai sertéspestis (AFP) elleni küzdelmet elfedte a koronavírus-járvány elleni harc, ezért arra lehet számítani, hogy ebben az évben még intenzívebben terjed a sertések között a kór. Egyelőre nincs esély a megállítására.

Az afrikai sertéspestisnek (ASP) ebben az évben még tragikusabb hatása lesz, mint 2019-ben volt. A koronavírus-járvány elaltatta ezzel szemben az éberséget, de a szakértők óvnak az illúzióktól: a COVID-19 elleni harc árnyékában elkerülhetetlen az erősen fertőző vírus terjedése.

Úgy vélekednek,  az ASP sokkal pusztítóbb, mert „heteken vagy akár hónapokon keresztül is képes túlélni a környezetben vagy a feldolgozott húsban” – mondta Dirk Pfeiffer, a hongkongi egyetem professzora, az ASP szakértője a The Guardiannek adott interjúban.

Az afrikai sertéspestis vírus, bár az emberekre ártalmatlan, az állatok számára könyörtelen, mert szinte az összes fertőzött sertést megöli. Hatékony oltást még mindig nem sikerült kifejleszteni.

A szakértők aggódnak amiatt, hogy a  COVID-19 világjárvány időszakában az ASP által érintett országok elégségesen összpontosítanak-e a sertéspestis terjedésének megakadályozására, mindent megtesznek-e a biológiai biztonsági szabályok betartatásáért, és hogy az új esetekről pontos  jelentéseket tesznek-e.

Az ASF olyan vírus, amely évek óta problémát jelent a sertéstermelők számára. Amikor 2018 őszén megjelent Kínában,  az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) becslése szerint

2019-ben az elhullott sertések hivatalos száma 1,1 millió volt. Ám úgy vélik, hogy ez a szám sokkal magasabb, mert nem minden került be a statisztikába, becslések szerint a járvány első évében csaknem 200 millió sertést vágtak le Kínában. Tavaly júliusban a Rabobank  szerint az országban lévő 360 millió sertésnek legalább a  40% -át levághatták, ez 140 millió állat. A holland bank becsléseit az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) megerősíti.

Azt hiszem, már lehet beszélni a járványról – mondta Timothée Vergne, a toulousei Állategészségügyi Egyetem professzora a Guardian-nek. Hozzátette, hogy a COVID-19 kitörése által okozott válság kapcsán arra számít, hogy csökkenni fog az ASP megbetegedések bejelentése.

A szakértőket az is aggasztja, hogy vajon Kína pontosan szolgáltatja-e majd az összes adatot a 2020-as évre vonatkozóan.

Ezeket a kételyeket Wayne Johnson, a pekingi székhelyű Enable Agricultural Technology Consulting állatorvosa megerősíti: – Az ASP-eseteket itt látjuk minden nap, de a tartományok ezeket nem mindig jelentik, így Kína statisztikájában minden bizonnyal nem jelenik meg minden eset – mondja dr Johnson.

A kínai sertéstenyésztés a világ sertéseinek csaknem egynegyedét adja. Mivel a legfontosabb globális importőr és termelő, az ASP járvány kitörése után Kínában az infláció felgyorsult, a sertéshús ára több mint 110% -kal nőtt, így a fogyasztói árindex (CPI) 4,5% -kal emelkedett 2019 decemberében.

A kínai a kormány 2019 szeptembere óta bevezetett nemzetközi aukciókon keresztül próbálkozik a sertéshiány elleni küzdelemmel. Ennek a  célja a hazai sertéspiac megmentése, mivel a tavalyi év óta meredeken emelkedtek a sertés- és malacárak.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/farmer.pl