0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Az eső után meleg időben zajlik a szem- és magképződés

A hét első felében hazánk döntő részén kiadós öntözést kaptak a nyári növényeink. A nedvességgel feltöltődött talaj és a folytatásban várható stabilan meleg, száraz idő sok napsütéssel optimális körülményeket teremt a fő szántóföldi növényünknek számító kukorica és a napraforgó szem- és magképződésére.

A múlt héten péntektől országszerte száraz idő volt a jellemző sok napsütéssel, magas UV sugárzással. Aztán hétfőn egy légörvény érte el térségünket, melynek hatására az esti óráktól előbb a Dunántúlon alakultak ki heves záporok, zivatarok, majd kedden és szerdára virradóan a középső országrészben, szerdán és csütörtök reggelre pedig a déli területeken.

Összességében ebben az időszakban többnyire 15-50 mm csapadék hullott, de helyenként felhőszakadás és 60-80 mm is előfordult.

Szinte az egész ország jelentős mennyiséget kapott, az eddig száraz kisalföldi területek és a Mohácsi sziget környéke is. Ezúttal az északkeleti határszél maradt ki. A 30 napos csapadékösszeg immár az ország döntő részén meghaladja az átlagos értéket.

A talaj felszín közeli rétege országszerte nedves, többfelé sáros, a fölső 50 cm-es réteg nedvességtartalma jelenleg országszerte ideális a növények számára.

A hőmérséklet csütörtökön és pénteken a legmelegebb órákban még 30 és 35 fok között alakult, majd északkelet felől pár fokkal kevésbé meleg levegő áramlott fölénk a magasban. A jelentős csapadékot okozó légörvény miatt nem hűlt le számottevően a levegő, csak szerdán a Dunántúlon maradt a nappali felmelegedés 20 fok körül a sok felhő hatására.

A kukorica és a napraforgó a szem-, illetve a magképződés fenológiai fázisában jár.

A keleti tájakon, ahol az átlagosnál esősebb volt a nyár első fele, az állományok gyönyörűek, a növények megkapták a virágzásra és most a szem- és magképződésre is a csapadékot (júliusban és augusztusban is 100-100 mm lenne az ideális a kukorica számára), így igazán jó termésben lehet bízni.

A képet az árnyalja kissé, hogy egyes táblák mélyebben fekvő részein időszakos vízborítás károsította a növényeket. A sokáig szárazabb dunántúli területeken is sokat fejlődtek a növények, de a virágzáskor bekövetkezett csapadékhiány utólag már nem pótolható.

Az aratás után a tarló elmunkálása, a talaj fölső rétegének fellazítása csökkenti a párolgást, a nedvesség így megőrződik a talajban.

Az előttünk álló 6-8 nap során nyugodt, meleg, nyári idő várható. A jövő héten elszórtan alakulhat ki zápor, zivatar, de az ország döntő részén egyáltalán nem várható csapadék.

A talaj így sokat fog száradni, erős lesz a párolgás, az időszak végére helyenként már elérheti a kritikus szintet a talaj fölső 20 cm-es rétegének nedvességtartalma.

A hőmérsékletben nagy változás nem várható, a péntek-szombati 30-34 fokos maximumok után a jövő hétre 2-3 fokot mérséklődik a felmelegedés. A napos, meleg időben alacsony lesz a levegő páratartalma. Az északi, északkeleti szél napközben gyakran megélénkül.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu