0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Gyógynövények gombás megbetegedésekre

A bőr gombás megbetegedései általában hosszas kezelés után szüntethetők csak meg, de így is gyakorta visszatérhetnek. E betegségek kialakulásáért sok tényező okolható. Mivel egy fertőzésről van szó, az is kérdés, hogy szervezetünk mennyire ellenálló, vagy menynyire fogékony ezzel kapcsolatban – erre pedig nagy befolyással van az életmód…

Az emberi szervezet fogékonnyá válik gombás megbetegedésekre antibiotikum kúrát követően, de a túlzott cukorfogyasztás is növeli az esélyt a fertőzésre. Érdemes még olyan külső tényezőket is megemlíteni, mint a megfelelő ruházat és cipő, hiszen a gyakori izzadás okozta folyamatosan nedves környezet szintén kedvez a gombás betegségeknek.

A gombás betegségek kezelése gyógyszeripari szerekkel sem egyszerű és gyorsan elvégezhető feladat, így a szelídebb növényi gyógymód választásakor még nagyobb türelemre lesz szükség,

hosszú hónapokra, vagy a fertőzés mértékétől akár egy évre is.

Nem elegendő csak a tünetet kezelni. Gombás megbetegedés esetén érdemes az immunrendszert erősítő teakeverékeket fogyasztani. Emellett étrendünkben csökkentsük a cukor fogyasztását, és használjunk jól szellőző ruházatot. Ezután pedig jöhetnek a gombaölő hatású gyógynövények külsőleg és belsőleg alkalmazva.

Gombaellenes hatású gyógyteák

A következő gyógynövények teái belsőleg jól kiegészítik a fertőzött területek külsőleges kezelését: apróbojtorján, bazsalikom, borsikafű, kakukkfű, körömvirág, szurokfű, rozmaring,
orvosi zsálya. Ezek keverékéből készítsünk forrázatot, és naponta 0,5-1 liternyi mennyiséget fogyasszunk belőlük.

Édesítésre cukor, vagy méz helyett használjunk jázminpakócát (stevia), citromfüvet, vagy édesebb ízű gyógynövényekkel javítsuk fel a keverék ízét, ha szükséges.

Ecsetelő gombás bőrre és körömre

A gombás betegségek fő ellensége a fokhagyma, valamint a még erősebb hatással bíró medvehagyma. Ezeket kiegészíthetjük további, a hatást erősítő gyógynövényekkel. Készítsünk tinktúrát, azaz alkoholos kivonatot. Az alkoholba tegyünk aprított fokhagymát, medvehagyma leveleket, dió zöld kopácsából (a még éretlen termés burka), tölgyfakérget (a fiatal vesszők kérgét használjuk), kakukkfüvet, körömvirágot, borsikafüvet.

A szer alkotórészei nem egyszerre gyűjthetők, ami nem baj, folyamatosan rakjuk ezeket bele az alkoholba, és naponta rázzuk fel.

Az összetevők egymáshoz viszonyított aránya körülbelül 1:1 legyen, fokhagymából használhatunk többet.

Az így elkészült szert külsőleg ecsetelésre használjuk, naponta akár többször is. Belsőleg is fogyasszuk, naponta két-három alkalommal 10-20 cseppet téve a gyógyteánkba.

Fürdőkeverék gombás bőr kezelésére

Amennyiben nagy bőrfelületen van a fertőzés, készíthetünk lábfürdőt is. Az összetevők az ecsetelőnél leírtakhoz hasonlóak. Két liter vízbe áztassunk be 2-2 dkg dió-kopácsot, tölgyfakérget, hagyjuk állni másnapig, majd akkor 20 percig főzzük. A forralás végén adjuk hozzá a 2-2 evőkanálnyi fillérfüvet, körömvirágot, kakukkfüvet és zsályát. Miután kihűlt, leszűrjük, és hozzáöntünk 1-2 evőkanál almaecetet. Fürdővízbe öntve lábfürdőként, borogatásként használhatjuk.

Hintőpor bőrgomba ellen

A bőrgomba gyakran az ujjközökben és olyan helyeken telepszik meg, ahol nedvességet talál.

A hintőporok alkalmazásával e nedvességet megszüntetjük, azaz a gomba számára kedvező körülményeket kedvezőtlenné változtatjuk.

A már említett gyógynövények szárítmányait daráljuk porrá és keverjük hintőporhoz.

Bőrgomba elleni kenőcs

Az alaprecept szerint 10 dkg tiszta házi sertészsírban – amit olívaolajjal is helyettesíthetünk, melyhez a felmelegítve hozzáadott méhviasszal állítható be a krém kívánt sűrűségűre – kevergetve negyed órán át melegítsünk aprított friss borsikafüvet, kakukkfüvet, diókopácsot, körömvirág szirmait, és zsályaleveleket. Miután kihűlt kezdjük újra a műveletet még 4-5 alkalommal ismételjük meg, végül szűrés után tegyük tégelyekbe. Minél több reszelt méhviaszt is keverünk hozzá, akkor sűrűbb krémet kapunk.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu