Jó kezekben pénzt ér a földrajzi oltalom – mondta Gál Péter helyettes államtitkár a Földművelésügyi Minisztérium által szervezett Eredetvédelem a termelők szolgálatában című tanácskozáson. Minél több könnyen azonosítható információt tudunk megosztani a vásárlókkal, annál biztosabb, hogy felismerik és legközelebb is a mi termékünket fogják választani.
A kevéssé informatív termékek közül általában az olcsóbb kiszorítja a drágábbakat, ezen a helyzeten változtathatunk a földrajzi oltalommal.
Két formáját ismeri el az Európai Unió az 1992-es KAP-reform óta, és ezek minden tagországban használatos oltalmazási formák. Lazább kapcsolatban áll a földrajzi hellyel az oltalmazott földrajzi jelzés, míg az oltalmazott eredetmegjelölés azt mutatja, hogy az adott élelmiszer, bor vagy szeszes ital az adott helyen kapja csak meg jellegzetes tulajdonságait.
A földrajzi árujelző nem márka vagy védjegy, nem forgalomképes és közösségi használatban van, mindig az adott közösség határozza meg a tartalmát.
A minisztérium által indított eredetvédelmi program célja, hogy minél több ilyen termék legyen hazánkban, és a termelők élvezhessék az általa elérhető értékesítési biztonságot és magasabb árakat. A rendszerben érdekes módon hiányos az oltalmazott élelmiszerek térképe, mert a Dunántúlról még nem érkeztek termékek, míg a borok és a pálinkák körében jobb a „lefedettség”.
A legújabb oltalmazottak a tavaly bejelentett Nagykunsági szilvapálinka, a Nagykunsági birspálinka, a Vasi vadkörtepálinka és a Nagykörűi cseresznyepálinka. Új kérelmező a borok körében Csopak, ahol valóban egyedi karakterű borok készülnek, de más lehetséges jelölteket is el tud képzelni Gál Péter.
Azt is bejelentette, hogy ősszel, a szüret befejeztével megkezdik a termékleírások felülvizsgálatát a hegyközségekkel együtt, hogy jobban lehessen pozicionálni a borokat a piacon.
Hazai és uniós promóciós támogatásra lehet pályázni a földrajzi árujelzővel rendelkező termékek népszerűsítésére, és várható a VP 3.2.1. pályázat kiírása is. Az oltalmazott termékekkel előnyt élveznek a termelők az elővásárlás és az előhaszonbérlet estében.