Az Országkóstoló sorozat szellemisége alapján a pálinkakiválóságokat egy független szakmai zsűri, a Pálinka Bíráló Bizottság választja ki. A Bizottság a tételekről évről-évre szakmai bírálatot készít, amelynek kézzelfogható eredménye a Pálinkakiválóságok Könyve.
A megmérettetetésen kizárólag kereskedelmi forgalomban lévő pálinkák vehetnek részt- hívta fel a figyelmet Gál Péter. A Földművelésügyi Minisztérium eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára a Nemzeti Pálinkakiválóság Program honlapját bemutató sajtótájékoztatón kiemelte, a cél a megvásárolható kiváló minőségű tételek népszerűsítése, termelőik elismerése és ismertségüknek növelése belföldön és külföldön egyaránt.
A szakember elmondta, az ismeretek terjesztésében fontos szerepet szánnak a most induló honlapnak, amelyen elsőként a 2017-es Pálinkakiválóságok Könyvében szereplő információk olvashatók. Nem csak számítógépről, hanem okostelefonról is megismerhetők a pálinkák típusai, a termőtájak csakúgy, mint a főzdék. Mindez – akárcsak a könyvben – magyar és angol nyelven is elérhető az érdeklődők számára. Fontos ez azért is, mert egyre többen ismerik meg ezt a kiváló termékünket a határainkon túl is.
aki a márciusban Düsseldorfban rendzett ProWein kiállítást említette, ahol az önálló stand mellett ültetett kóstolókon népszerüsítették a magyar pálinkát. Az ott szerzett tapasztalatok még feldolgozásra várnak, de a sikereken felbuzdulva biztos, hogy folytatják a bemutatkozást.
Mintegy 145 kereskedelmi főzdét tartanak nyilván az országban, akik a tavalyi évben egymillió hektoliterfokot állítottak elő. Ehhez a mennyiséghez pedig a magyar fogyasztó már kevésnek bizonyul – válaszolta a magyarmezogazdasag.hu kérdésére a szakember.
Kielmayer Kristian, a Nemzeti Pálinkakiválóság Program szakmai elnöke az elkötelezett, tudatos és kulturált alkoholfogyasztásra hívta fel a figyelmet. Mint elmondta, a legutóbbi, 367 grammos könyv helyett egy jobban kézben tartható, online hozzáférhetőséget, felhasználóbarát oldalt terveztek. Ezzel is szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy a pálinka felkerüljön a világ párlatainak térképére.