
Az idei év október 25-e a hazai agrárfelsőoktatás jeles napjaként lesz sokáig emlékezetes. Két évszázaddal ezelőtt ugyanis e napon nyitotta meg először kapuit az Óvári Akadémia a legfelsőbb szintű gazdászképzésre vágyók előtt. Az intézmény az ezt követő időszakban megannyi ismert és elismert agrárszakembert nevelt ki, akik utat s példát mutathatnak a következő nemzedékek tagjainak is. Egyebek mellett ez volt az egyik fő üzenete a mosonmagyaróvári Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karán tartott 200. tanévnyitó ünnepi ülésnek, amelyen a leendő első évfolyamosok mellett évtizedekkel ezelőtt végzett óvári hallgatók is részt vettek.

A tárcavezető szavai szerint a jelenkor mezőgazdasági kihívásainak sokrétűsége és összetettsége azt eredményezi, hogy az agrár szakembereknek különböző tudományágak együttes alkalmazására van, illetve lesz szükségük. „Manapság kímélni szeretnénk a terheléstől a környezetet, miközben a minél eredményesebb gazdálkodás a célunk, ami egyesek számára összeférhetetlennek tűnhet, pedig nem az. A mosonmagyaróvári agrárfelsőoktatásban megszerezhető az alap, amire építkezve megkaphatjuk a válaszokat a kérdésekre” – emelte ki Nagy István.
Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora beszédében úgy fogalmazott, e jeles nap a hagyományokat s az elődöket ismerő és tisztelő, példaértékű kari közösség érdeme. „Azt kívánom, leendő hallgatóink vigyék tovább azt, amit őseink elkezdtek, s legyenek a hivatásuknak kiemelkedő alakjai” – szólt a fiatalokhoz a rektor.

E gondolatot folytatva szólalt fel az ünnepségen Iváncsics János, Mosonmagyaróvár alpolgármestere is, aki édesapjához hasonlóan maga is az intézményben szerezte képesítését. Mint elmondta,
A kar tanévnyitó ünnepi ülésén mindemellett a jelenkor büszkeségei is fontos szerephez jutottak: a tiszteletbeli doktorok avatása, a címzetes docensi címek átadása, illetve a díszoklevelek átadása az évtizedekkel ezelőtt végzett agrármérnökök számára mind-mind példával szolgálhat a leendő elsősök számára. Az aulában tartott ünnepség után a program az épület előtt folytatódott. E fontos nap alkalmából adták át ugyanis azt az obeliszket, amelyet Markovszky György, mecénás Óvári Gazdász adományozott az egyetemnek: a 4 és fél méter magas, fekete gránitból készült emlékmű a kar dicsőséges múltja és neves oktatói előtt tiszteleg.
