Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerdán Budapesten jelezte : az agrárgazdaság és az élelmiszeripar kiemelt szerepet játszik az OTP csoport hitelezési tevékenységében. Az OTP Bank hazai hitelállománya az agráriumban 200 milliárd forint körül alakul, a társasághoz tartozó leánybankok agrárhitel-állománya pedig 1,25 milliárd euró.
Az agrártárca államtitkára az OTP Bank agrárhitelezéssel foglalkozó sajtótájékoztatóján rámutatott: az agrárium tartós fejlődésének, jövedelmezősége emelkedésének alapvető feltétele, hogy a termelékenység tovább javuljon az ágazatban. Ennek kialakításában
Kiemelte: a magyar mezőgazdaság egy hektárra vetített termelékenysége 2010 és 2018 között kétharmadával, 615 euróra növekedett, ez a növekedési ütem Belgium és Dánia után a harmadik legmagasabb érték az Európai Unióban.
Az államtitkár arról is szólt, hogy a mezőgazdaság hitelállománya 2019 második negyedévének végén már elérte a 678 milliárd forintot, ami az egy év alatt 12,6 százalékos növekedés. Ez jelzi, hogy
Feldman Zsolt hozzáfűzte: 2019. második negyedévének végére az ágazat beruházási hitelei 350 milliárd forintra nőttek, a hosszú lejáratú hitelek 126,5 milliárd forintot tettek ki.
Jelezte, hogy a 2019. évi közvetlen támogatások tervezett összege 395,4 milliárd forintot tesz ki, amelyet nemzeti forrásból további 98,4 milliárd forint egészít ki. Így az ágazat összesen 493,8 milliárd forint támogatás kifizetésére számíthat az idén.
Wolf László elmondta: az OTP csoport kelet-közép európai jelenléte azoknak a vállalkozásoknak különösen előnyös, amelyek több országban is aktívan tevékenykednek, tehát a régió más országaiban is igénybe vehetik a csoport szolgáltatásait.
Benedek Fülöp, az OTP Agrárágazati Igazgatóságának ügyvezető igazgatója rámutatott: minden leánybankban az agrárágazathoz értő szakemberek is dolgoznak, sőt, több esetben már önálló, a magyarországihoz hasonlóan üzletágként működő igazgatóságok is működnek.
Elmondta azt is, hogy az OTP növelni szeretné piaci részesedését az agrárfinanszírozásban, a következő évtized elejére mintegy 20 százalékos piaci hányadot akarnak elérni.
Szabó István, a bank agrárágazati igazgatósága ügyvezető igazgató-helyettese közölte: a magyarországi agrárium finanszírozásában a vidékfejlesztési program keretében elérhető pályázatok sikeres megvalósításához már régóta igénybe vehető az OTP zöld folyosó elnevezésű hitelterméke, amely elsősorban a piac nagyobb szereplőinek kínál megoldást.
A kisebb vállalkozások kihívásaira – hogy a gazdák minél szélesebb körben élhessenek a kedvező piaci lehetőségekkel – az OTP agrár fejlesztési hitelének legújabb variánsa ad választ, amely a jegybank kedvező kamatozású nhp fix programjának lehetőségeire épül – mutatott rá az ügyvezető igazgató-helyettes.