Szabados Richárd, a bank vállalati üzletágának vezetője kiemelte, hogy hagyományosan jól teljesít az Erste a mezőgazdaság finanszírozásában: 10 százalék feletti, dinamikusan növekvő piaci részesedésével a legnagyobb szereplők közé tartozik. Az agrárhitelek állománya augusztus végén elérte a 107 milliárd forintot, ami éves összehasonlításban 38 százalékos növekedést jelent, míg 2015 végéhez képest 87 százalékos a bővülés.
Az új kihelyezések értéke az elmúlt egy évben 320 százalékkal haladta meg az előző egy év eredményét. Az agráriumon belül az élelmiszeripar is dinamikusan bővül, a szektorhoz kötődő hitelállomány egy év alatt 20-ról 32 milliárd forintra nőtt.
A pénzintézet az elmúlt egy évben több mint száz új agrár ügyfélnek nyitott számlát, és ezzel megközelítette az ezres ügyfélszámot. A bank jelenleg ezen ügyfelek 44 százalékát finanszírozza valamilyen formában, mely jóval magasabb a más ágazatokban megfigyelhető arányoknál. Az Erste májusban indította el kifejezetten a borászok igényei alapján kialakított terméket. A csomag fogadtatása nagyon pozitív,
a bank több számlát is nyitott már kimondottan a borászok körében – tette hozzá a pénzintézet vállalati üzletágának vezetője.
Az Agrárminisztérium adatgyűjtése alapján tavaly év végén 1124,9 milliárd forint volt az agrárgazdaság egyéni és társas vállalkozásainak hitelállománya. Ez a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart egyaránt magában foglalja. 2018. IV. negyedévének végére az előző negyedévhez képest 0,57 százalékkal, míg az előző év azonos időszakához viszonyítva mintegy 5 százalékkal nőtt.
A mezőgazdaság hitelállománya mintegy 623 milliárd forint volt, amelyből az egyéni gazdaságok és a gazdálkodó szervezetek továbbra is közel azonos mértékben részesültek.
A mezőgazdaságban továbbra is a forinthitelek a meghatározóak, részesedésük a mezőgazdaság hitelállományán belül változatlanul 90 százalék feletti, 91,56 százalék volt.
A Központi Statisztikai Hivatal is közöl adatokat az agrárgazdaság hitelállományáról. Ezen adatok szerint 2019. második negyedévének végén 1186 milliárd forint volt, növekedést mutatott az első negyedév végi 1160 milliárddal szemben.
A mezőgazdasági hitelállomány ebből 678 milliárd forintot tett ki, míg a megelőző negyedév végén 643 milliárd forint volt.