Ezzel minden bizonnyal megédesítette futtatója korábbi keserű szájízét. A St. Legert a legacélosabb ló nyeri – tartja a mondás. Ez az idei versenyre különösen igaz volt, hiszen a szezon eddigi legjobbjai, a Nemzeti Díjat és Magyar Derbyt nyert Golden Sea, a Derby-második és Kancadíj-győztes Lili, valamint a Derby-harmadik For You október végén sérülés miatt már nem tudtak starthoz állni. Így a szezon utolsó és egyben leghosszabb távú klasszikus versenyére, a 2800 méteres St. Legerre a hároméves évjárat közvetlen élmezőnyéből mindössze ketten – Államfő és Mont Master – neveztek, illetve a korosztályos nagyversenyek helyezettjeiként még Szamba és Sea My Soul szerepeltek az indulók között, míg a másik négy résztvevő eddig még nem tudott kiemelkedőt produkálni.
Az indítás után az élen szívesen versenyző Mont Master diktálta a tempót, aki mögé a szintén a jó iramot kedvelő Sea My Soul helyezkedett Like The Sea kíséretében. A kissé széthúzódott mezőny a befutóegyenes előtt kezdett összetömörödni, amikor Mont Master, valamint Sea My Soul is elfáradt, miközben Államfő, valamint a nem sokkal korábban Franciaországból megvásárolt, német tenyésztésű Alter Poseidon is megelőzte a vezetőlovakat. Kisebb csata után Államfő Pavlína Filipovával a nyergében fölénybe került, majd az utolsó 100 méteren egyre jobban távolodott a mezőnytől és a célba már hathosszas előnnyel ért be az osztrák idomításban álló Alter Poseidon, valamint a harmadik helyet megtartott Mont Master előtt.
Szokatlan magyar tenyésztés
Gajdos Zsolt, Államfő tenyésztője és tulajdonosa a fölényes győzelmet látva minden bizonnyal megvigasztalódott azután, hogy a jó esélyű lovát nem indíthatta a Magyar Derbyben, két éve ugyanis a versenyszervező bevezette azt a szabályt, hogy csak magyar tréningben álló lovak indulhatnak a szezon legnagyobb versenyében. Tegyük hozzá, hogy azért ott nem ő számított volna az első számú esélyesnek.
A szép mén a Magyar Derby előtt egy hónappal, júniusban mutatkozott be a Kincsem Parkban, amikor az Alagi Díjban Lili mögött második helyen végzett. Ezután legközelebb szeptember elején láthatta a magyar nagyközönség a Magyar Háromévesek Nagydíjában, ahol Mont Master tudta csak megelőzni. A St. Legerben azonban már nem talált legyőzőre, így ezzel a három futásával összesen 3,73 millió forintot keresett a tulajdonosának. Államfő apja, Latin Lover Németországban futott anyai vonala ellenére a francia árverésről került Magyarországra és 2012-ben a Nemzeti Díj után megnyerte a Magyar Derbyt, majd a Szlovák Derbyben harmadik, illetve utolsó futásakor a Kincsem Díjban második helyet szerzett. Ezután sérülés miatt nem tudta folytatni a verseny-pályafutását. Sajnos a tenyészkarrierje nem nevezhető túl sikeresnek, hiszen viszonylag kevés tenyésztő vitte hozzá a kancáját, akik ráadásul nem is tartoztak a legjobbak közé. A Kincsem Park adatbázisa mindössze négy, versenyben futott utódját tartja nyilván.+
A legjobb kétévesek
Ugyanezen az október 6-i versenynapon futották a kétéves korosztály legmagasabb díjazású versenyét, a Szent László Díjat. Az 1400 méteres, 3 millió forint összdíjazású versenyben mindössze heten álltak starthoz, és ezúttal csak mének vállalkoztak az indulásra. A futam előtt a szakemberek és a fogadók három lovat tartottak igazán esélyesnek a győzelemre.
Ennek az lehetett az oka, hogy Stanislav Georgiev kétévesei mindig jól szerepelnek, illetve hogy a két indulója közül őt választotta az idomár-lovas. Rajta kívül a Remény Díjat nyert, illetve a Blaskovich Ernő Emlékversenyben második Krákenben, valamint a Derby-napon Patay Sándor Emlékversenyben győztes Silver Frost-utódban, Silver Pepperben bíztak a legtöbben. A versenyben végül nem született nagy meglepetés, mert a finisben két esélyesebb ló, Silver Pepper (FR, 2szm, Silver Frost – Parand) és a nyeretlenek között korábban szintén győzedelmeskedett, magyar tenyésztésű Marlon csatázott.
Végül a Kovács-Bakos Szilviánál készülő Silver Pepper, Paizs Gáborral a hátán magabiztosan nyerte a nagydíjat az STS Istálló néven futtató magyar szindikátusnak. A harmadik helyet szintén egy hazai tenyésztésű ló, Pigeon Catcher fia, Kráken szerezte meg.
Kancák a középpontban
Szeptember végén az is kiderült, hogy kik a pálya legjobb kancái. Ezek a versenyek a tenyésztés számára fontos információval szolgálhatnak. A Gróf Széchenyi István Emlékversenyben 2000 méteren a Derby-évjáratú, valamint az idősebb korosztály legjobbjai csaptak össze. A 3 millió forintos összdíjazásért nyolcan álltak starthoz, közöttük a két háromévessel, Sea My Soullal és Tarzaniyával. A verseny előtt az Imperiál Díjat nyert Bíborhajnal újabb győzelmére lehetett számítani. A futam ezúttal úgy zajlott le, ahogy az a lóversenytaktikai nagykönyvekben meg van írva. A könnyű súlyt vivő Sea My Soul állt az élre, aki mögött két, szintén a jó tempót kedvelő esélyes ló, Rose Fire és Bíborhajnal ült be.
A befutóegyenes elején a két ló kibújt a fáradó Sea My Soul mögül, és az év elején remekelt Rose Fire (4sk, Overdose–Rainfire) Piotr Krowiczkival a nyergében megnyerte a versenyt Bíborhajnal előtt Rácz Attila tulajdonos-idomárnak. Rájuk egyedül Bubi Pata jelentett veszélyt, aki a célban hajszál híján utolérte őket, azonban végül a szoros harmadik hellyel kellett beérnie.
Csodás kancacsikók
A kétéves kancák évjárata erősnek tűnik az idei évben, így az 1300 méteres Gróf Károlyi Gyula Emlékverseny igazi érdekességnek számított. Két ír születésű ló, a Patay Sándor és a Blaskovich Ernő Emlékversenyt, vagyis a kétévesek eddigi két legnagyobb versenyét meggyőzően nyert Love Forever és a nyeretlenek között, majd pedig Pozsonyban győzedelmeskedett Antilopa tűnt ki elsősorban a mezőnyből. A verseny nagyjából a várakozások szerint alakult, azt kivéve, hogy a favorit Love Forever a jó startja után annyira visszaesett, hogy mire újra lábra kapott, több mint tíz hosszal a többiek mögött találta magát. Ilyen rövidtávon ez olyan nagy hátránynak számít, amelyet csaknem lehetetlen behozni, és az eddig veretlen kancának sem sikerült.
Kállai Pálra emlékezve
A szezon vége felé, október 13-án futották a Budapesti Díjat, amely 2006 óta a Kállai Pál Emlékverseny nevet is viseli. A zsokélegenda 13 évvel ezelőtt vesztette életét, miután a pályán az első futam előtt rosszul lett. Kállai Pál nem csak Magyarországon ismert és elismert, amelynek ékes bizonyítéka, hogy a világ egyik legnevesebb galoppszaklapja, az angol Racing Post éppen a verseny napján jelentetett meg egy terjedelmes írást a karrierjéről.
Ezúttal ötindulós minimezőny állt starthoz a futamban, ahol favoritgyőzelem született Dante’s Peak (GB, 3pm, Harbour Watch –Disco Ball) révén. Az Álmodó Istálló színeiben és Maronka Gábornál készülő hároméves ménnel a befutóban egyedül Báthory tudott lépést tartani, és a két ló sokáig fej-fej mellett galoppozott. Dante’s Peak Jaroslav Línekkel a nyergében aztán az utolsó 50 méteren fölénybe került, és háromnegyed hosszal győzött Báthory, illetve az őket három hosszal követő Cirfandli előtt.
Novemberben a 2019-es galoppszezon utolsó hónapjába lépünk, hiszen az utolsó versenynapot november 24-re írta ki a versenyszervező Kincsem Nemzeti Kft. Az év végéig már csak egy kiemelt versenyt futottak a telivérek, a 2800 méteres Lovaregyleti Díjat, amelyre november 3-án került sor. Az utolsó hetekben még a kétévesek versenyei lehetnek különösen érdekesek, hiszen ekkor már el lehet gondolkozni azon, hogy kik lesznek a jövő évben a nagy, klasszikus hároméves versenyek főszereplői, és ki nyerheti jövőre a Magyar Derbyt.