A sérült talaj nem teljesíti a felesleges víz felszívódásával kapcsolatos funkcióit, ami viszont megkönnyítheti az áradásokat. A biológiai sokféleségben is képes zavart okozni.
Mindezek ellensúlyozása érdekében úgy döntöttek, hogy létrehoznak egy, a talaj állapotáról szóló internetes adatplatformot, az Európai Talajmegfigyelő Intézetet (EUSO-European Soil Observatory), amely tavaly év végén kezdte meg a működését.
Az elképzelés nem csak az, hogy az Európai Bizottság számára releváns információkat nyújtson az EU talajának állapotáról, hanem az európai kutatási és elemzési központok támogatása is. Továbbá felhívják a lakosság figyelmét a talajviszonyok egész környezetre gyakorolt hatására.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) tavalyi jelentése kimutatta, hogy az EU mezőgazdaságának intenzívebbé válása, valamint a városfejlesztés súlyos nyomást gyakorol a talajra és a mezőgazdasági területek állapotára. Az ilyen helyzet negatív hatásainak, például az árvizek kialakulásának elkerülése érdekében meg kell erősíteni a talajok diverzifikált felhasználását és újrafeldolgozását, vagyis a korábban gazdasági célokra használt föld újrafelhasználását.