A közelmúltban intenzív almaültetvénnyel bővültek, kisebbik fia szőlőtermesztéssel foglalkozik. „Az alsó-nyárádmente történelmi borvidék, 70 év elteltével az első telepítést a fiam végezte el”- hívta fel a figyelmet, ma már Cserefalván is találunk új ültetvényt.
Fazekas Miklóssal többedszer találkoztunk már különböző szakmai kiállításokon, rendezvényeken. Úgy tartja, az újdonságokkal mindig tisztában kell lenni, így évente akár több eseményen is részt vesznek. Bábolnára először jött el, de a korábbi években az egyesület mindig képviseltette magát.
Az ennek is köszönhető széles kapcsolatrendszerüket sokszorosan ki tudják használni. „Szoktunk olyan nemzetközi konferenciát tartani hét ország részvételével, ahol csak magyarok vannak”- mosolyodott el. Marosvásárhelyen, az RMGE székházában oktatási központot is fenntartanak. Többféle akkreditált képzést – a magyar OKJ-hez hasonlóan – szerveznek, számukra a szakmaiság elsődleges szempont. A legnagyobb hiány – amit az elmúlt évtizedekben tapasztalt – a szakmai tudás területén mutatkozik. Véleménye szerint megfelelő ismeret nélkül nincsen jó gyakorlat sem. Ugyanakkor nem elég oktatni, az iskolapadban hallottakat élőben is be kell tudni mutatni. Olyan termelőkhöz vállalkozásokhoz viszik el a tagjaikat, akik a régióban sikeresen gazdálkodnak, új technológiákat alkalmaznak. Természetesen nem lehet ezeket szolgai módon másolni, csak azokat szabad átvenni, amelyek kinek-kinek a gazdaságában működnek.
– utalt arra az óriási információ halmazra, amelyben nehezen igazodik el a gazda.
„Mivel nincsen megfelelő szakmai tudás, és gyakorlati tapasztalat, így Erdélyben a mezőgazdaság gépesítettsége is nagyon szélsőséges képet mutat”- magyarázta, sajnos sok esetben ez alól a nagyobb gazdaságok sem jelentenek kivételt. Van hová fejlődni, a versenyképességhez növelni kell a hatékonyságot. Közben az üzemméretet is említette, van ami 10-20 hektáros területen is beilleszthető, van ami csak nagyobb méretekben működik jól.
Az 1990-ban alapított Egyesület számára Maros megyében 26 jogi személy jelenti a tagságot, s mintegy „leányvállalatként” üzemelnek. Ezek az egyesületek a megyének a magyarok lakta területének 100 százalékát lefedik. A tagok tagkártyával rendelkeznek, aminek birtokában különböző szolgáltatásokat vehetnek igénybe. Közös beszerzésre hozták létre idén a Marosi Gazda Kft-t, amelyen keresztül olyan magyarországi cégekkel működnek együtt, akik megfelelő garanciái a minőségnek, és árban is elérhető számukra. A szakember hangsúlyozta, jó paraszti gondolkodással olyan dolgokba nem kezdenek bele, aminek ne látnák a végét.