Back to top

Milliárdokból formálnák át Hollandia mezőgazdaságát

Az új holland kormány milliárdokkal támogatná a mezőgazdaság környezet- és állatvédelmi fókuszú reformját, a gazdák viszont kétkedve fogadják az ambiciózus célkitűzéseket, számolt be róla a német agrarheute.com.

Az ország eddig történetének leghosszabb, kilenc hónapig tartó koalíciós tárgyalása után végül összeállt az új holland kormány, meghatározták a következő négy év programját.

A koalíciós szerződés két lényeges pontja az agrárium és a klímapolitika, a kormány középtávon az agrárium gyökeres átalakítását tervezi

a klíma-, környezet- és állatvédelmi elvek mentén, olvastuk az agrarheute.com cikkében.

Mint írták, Mark Rutte kabinetje egy erre létrehozott alapból finanszírozná a vidéki térségek, az agrárium és a természetvédelem újragondolásából eredő kiadásokat, ez az alap 2035-ig 25 milliárd euróból gazdálkodhat. A legfontosabb célok a talaj nitrátterhelésének csökkentése, az állatvédelmi szempontokat figyelembe vevő állattartás, valamint az átlátható és fenntartható, a gazdálkodókkal és az állatokkal egyaránt fair élelmiszer-kiskereskedelem.

A holland gazdaszövetség elnöke, Sjaak van der Tak

megkönnyebbülve vette tudomásul, hogy nincs szó a reformban olyan, korábban kilátásba helyezett intézkedésekről, mint például az állatállomány negyedére csökkentése, vagy a nitrátérzékeny területeken fekvő földek tömeges kisajátítása.

Ugyanakkor a nitrátterhelés csökkentésének felgyorsított ütemét betarthatatlannak nevezte, emellett a gazdaszövetség számos intézkedésnek kevesli a finanszírozási hátterét, írta az agrarheute.com. 

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Az őzgidák megmentése kaszáláskor állatvédelmi kötelesség - ebben is segíthet a drón

Május közepétől a gazdálkodók elkezdik lekaszálni a lucernásokat, réteket széna, illetve szenázs készítés céljából. Ugyanekkor a mezőgazdasági területeken élő állatok szaporodási, utódnevelési időszaka is ekkor zajlik.

Köszönet az agrárszakképzésben dolgozó pedagógusoknak

„Kell egy alkalom, hogy kilépve a hétköznapokból, ünnepelhessünk. A pedagógusok is magvetők, akik sok fiatalban plántálták el a tudás magvait”- köszöntötte Nagy István agrárminiszter a megjelent tanárokat, oktatókat a Magyarországon 1952 óta minden év június első vasárnapján megrendezett Pedagógus Nap alkalmából szervezett kitüntetésen.

Tovább kell erősíteni a magyar-francia kapcsolatokat

Elkötelezettek vagyunk a magyar-francia agrárszakmai, politikai és kereskedelmi kapcsolatok erősítése mellett – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, aki hivatalában fogadta Claire Legrast, Franciaország budapesti nagykövetét.

Az állatok hozzájárulása a klímaváltozáshoz

Az állattenyésztő hajlamos a klímaváltozásra úgy tekinteni, mint aminek elszenvedője az ágazat, a szélsőséges klímavédők pedig épp ellenkezőleg, az állattenyésztést, illetve a húsevést tartják minden probléma okának. Bár ez azért túlzás, mindent összevetve igenis hatással van az állattartás, -tenyésztés a Föld klímájának megváltozására – elsősorban a globális felmelegedésre.

Életbe vágó vízügyek

Az elmúlt évek tendenciáit figyelve azt gondolhatnánk, darázsfészekbe nyúl, aki a vízgazdálkodással akar foglalkozni. Főleg, ha teszi ezt törvényi szinten.

Több mint 171 milliárd forint értékben támogat új beruházásokat az Agrárminisztérium

A 80%-os nemzeti kiegészítő finanszírozásnak köszönhetőn 2021-től 1300 milliárd forint értékben támogatott a kormány mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokat, ezen felül a napokban újabb 400 projekt részesül 171,5 milliárd forintban a Vidékfejlesztési Program keretében – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

Szeretjük az izgalmakat: struccfarm Kemenesszentpéteren

A könyvelőként végzett Nemes Fédra és a kőművesnek tanult Müller Gábor Kanadában töltötte húszas éveit. Kalandvágyból indultak útnak, de egy idő után már nagyon hiányzott a család, így 2001-ben hazatelepültek. Biztosak voltak benne, hogy farmot szeretnének, mivel Gábor vidéken nőtt fel és mindig szeretett volna saját állatokat.

Hogyan szedjük ki a kullancsot?

A jó idő beköszöntével egyre többen keresik fel a természetet. Ilyenkor a kirándulók, túrázók, kutyasétáltatók könnyen egy szorosan kötődő „baráttal” lehetnek gazdagabbak hazatértükkor, a kullanccsal. Ezekről a pókszabásúakról kért általános tájékoztatást az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaitól Bányavölgyi Donáta, az AgroTime műsorvezetője.

Farkastörvény?

A farkas a hazai fauna egyik őshonos, ökológiai szempontból fontos faja. Ám pechjére ragadozó, így lépten-nyomon összetűzésbe kerül az emberrel. S általában ő húzza a rövidebbet…

Átfogó kiadványt készített a NAK a hazai agrárium kihívásairól, fejlődési lehetőségeiről

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az elmúlt hónapokban – a globális tényezőket is figyelembe véve – széles kitekintésben és részletesen is értékelte az ágazat helyzetét, fejlődési lehetőségeit, és a hatékonyságot, versenyképességet javító konkrét javaslatokat fogalmazott meg.