Pataápolás
Amíg még járhatóak a karámok, de már javában sarasak, gyakran mossuk le a sarat, és kenjük be a patákat alaposan kívül és belül is patazsírral.
Ajánlott még fakátrányos pataápoló használata is a pata talpi felületén, amely szintén némi védelmet nyújt.
Rövid szőrök
A lovak is, mint minden állat, ősszel szőrváltáson esnek át és a nyári rövid, fényes szálak helyett hosszabbak nőnek, a lovak színe is kismértékben változik.
Nagy kérdés, hogy nyírjuk vagy ne. Átgondolandó a nyírás a munka szempontjából mindenképpen. Ha például a ló vagy póni heti néhány alkalommal könnyebb munkát végez, melynek következtében nem vagy kevéssé izzad meg, akkor nincs értelme nyírni, csak problémát okoz a takarók váltogatása. Kimondottan káros az egészségre a karámban, azaz ridegtartásban tartott lovak nyírása, hiszen számukra a téli szőr jelenti a védelmet a hideg, az eső, a hó és a szél elől.
Ha ennél többször dolgozik lovunk keményebb, nagyobb megerőltetéssel járó munkában, akkor mindenképpen célszerű megnyírni, de ebben az esetben is több fazon közül választhatunk, ezt érdemes szakemberre bízni, aki felvilágosít, mely típusnak mi az előnye. A nyírást követően ügyelnünk kell a takarásra. Mindenképpen be kell szereznünk egy vastag téli takarót, egy közepes téli takarót és egy polárt. Ez a minimum, amennyiben a nyírás mellett döntünk.
A felszerelések tisztasága a téli időszakban is nagyon fontos – a nagyobb szőrzet esetében az izzadtság, a rövidebb szőr esetén a kidörzsölés okozhat kellemetlenséget.
Vitaminok, táplálék-kiegészítők
Sokféle nézet kering a lovak vitaminjaival és kiegészítő takarmányaival kapcsolatban. Érdemes megfigyelni a lovunkat, mert amennyiben zab és széna mellett megfelelő mennyiségű alommal egészséges és jól érzi magát, akkor nem kell kiegészíteni a takarmányozását.
A téli hónapok megterhelik mindannyiunk szervezetét, ügyeljetek a lovatok mellett a saját egészségetekre is! Öltözzetek rétegesen a lovardában is!
Csilló Rita