Öt angol városban végeztek kutatást, ahol a kóbor macskák egyedszámát vizsgálták, és a kutatási eredmények szerint a vizsgált területeken négyzetkilométerenként közel 9 gazdátlan macska él.
Az Egyesült Királyságban jelenleg 247 429 gazdátlan macska közül a legtöbb a sűrűbben lakott és társadalmi-gazdasági szempontból hátrányos helyzetű területeken él.
A kóbor macskák száma négyzetkilométerenként 1,9 és 57 között változik a helytől függően.
Hasonló a helyzet a tengerentúlon is, az Egyesült Államokban évente több milliárd madarat és apró termetű emlőst ölnek meg a macskák. A szakemberek szerint ez jelenti jelenleg a legnagyobb veszélyt az ország vadvilágára.
Az adatok azt mutatják, hogy több állat pusztul el évente az országban a macskák karmai között, mint közúti balesetben vagy mérgezésben. A tanulmány arra is kitért, hogy az elkóborolt, félvad példányok nagyjából háromszor több állatot ölnek meg, mint a házi kedvencként tartott társaik. De a házból kiengedett szőrös kis kedvenceinket sem kell félteni e tekintetben, a gazdáiknak jóval több odafigyelést és felelősséget kellene vállalniuk macskáik tetteiért.

Ausztráliában például több államban is megtiltanák, hogy a gazdik kiengedjék macskájukat a lakásból, ugyanis azon a kontinensen is több millió őshonos állat megöléséért felelnek. Egy kutatás szerint ott egyetlen kóbor macska több mint 740 helyi vadállatot ejt zsákmányul, míg a házi macskák „csak” átlagosan 180-at - írja a Daily Mail.
Ausztráliában naponta hárommillió emlős, kétmillió hüllő és egymillió erszényes állat pusztul el macskák miatt.
Ennek megállításáért a hatóságok bevezetnék az országban a macskatartásra vonatkozó korlátozásokat. Canberra olyan szabályozást készül érvénybe léptetni, hogy minden 2022 közepétől született macskát kötelező lesz lakásban tartani, különben gazdáik 1600 dolláros pénzbírsággal sújthatók. A Victoria állambeli Bendigoban ennél enyhébb szankciók várhatók, ott a telekhatáron belül kiengedhető a macska, ha onnan megszökik, 120 dolláros büntetésre számíthatnak a gazdik.
A dél-ausztráliai Adelaide Hills-ben a macskáknak 20 órától reggel 7 óráig tilos lenne a szabadban tartózkodniuk, míg Fremantle-ben a közterületekről tiltanák ki a macskákat.
Ezek a korlátozások egyelőre még az ausztrál parlament előtt állnak.