Back to top

Friss évjáratú borokat értékeltek Egerben

Első alkalommal rendezték meg az Egri Csillag Egri Borvidéki Újborverseny január közepén. A megmérettetés lehetőséget nyújtott a reduktív eljárással készített, friss, 2022-es évjáratból származó borok értékelésére.

A borvidék szereplői azért tartották fontosnak a verseny elindítását, mert az elmúlt évek tendenciái alapján folyamatosan nő a rozé- és a fehérborok fogyasztása. Az Egri borvidék pedig, mint kivételes adottságú termőterület, sokszínű fajtaválasztékának és hűvös klímájának köszönhetően különösen alkalmas arra, hogy ezen borkategóriákban is magas minőséget töltsön palackba.

Az új borversenyen szakmai zsűri kóstolta és értékelte a nevezett borokat, amelyek mindegyike a legújabb, ez esetben a 2022-es évjáratból származik.

A hagyományos borvidéki borversenyt időben megelőző regionális mustra ezáltal lehetővé teszi, hogy a helyi borászatok az eredményekről a megszokottnál korábban beszámolhassanak a fogyasztóknak és a szakmának.

„A helyi borászok részéről régóta megfogalmazott gondolat, hogy egy korábban megrendezett újborversenyen bemutathassák boraikat. Ezen friss, reduktív borok esetében ugyanis különösen nagy a jelentősége annak, hogy az eddigiekhez képest fél évvel korábban, a borok piacra történő bevezetésekor szakmai visszajelzést kapjunk a munkánkról, és jó eredmény esetén be tudjunk számolni az eredményekről” – nyilatkozta Soltész Gergő, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának alelnöke, az Ostoros Családi Pincészet vezetője.

A verseny szakmai zsűrijének tagja, Herczeg Ágnes, borstratégiai tanácsadó így értékelte a mezőnyt:

„A könnyed, illatos borok tekintetében 2022 kihívásokkal teli év volt. Pozitívan értékelem, hogy a kóstolás alapján a friss egri borok még egy ilyen nehéz évben is hozták azt a színvonalat, amit a borvidéktől megszoktunk.

Ez számomra visszaigazolja a helyi szőlészek és borászok magas szaktudását a régióban. Különösen szépek voltak a rozék: intenzív gyümölcsös jegyeik, friss savaik több rozéstílusban is megmutatták értékeiket. Az egri csillagok pedig ismét bizonyították, hogy a házasítások gazdag ízvilágú és jól iható borokat eredményeznek ebben a műfajban is.”

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu/Wineglass Communication

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Díj a legjobb borászatnak, borkereskedőnek, étteremnek, borszakírónak, oktatónak

A Magyar Sommelier Szövetség idén kilencedik alkalommal döntött a Par Excellence díj odaítéléséről, amelyet hat kategóriában lehet elnyerni. A jelöltekről döntést az elnökségi tagok hozzák annak figyelembe vételével is, hogy a maga területén kiválóan teljesítő vállalkozások, illetve szakemberek tevékenysége mennyire járul hozzá a szervezet alapszabályában megfogalmazott általános célkitűzésekhez.

Nyertünk egy kis időt a metszésre, rezes lemosásra – növényvédelmi előrejelzés 11. hét

A februári kellemes napok után visszatért viszonylag hideg napok lehetőséget adnak a faápolási-metszési munkák befejezésére; illetve a virágzás kezdete előtt még réztartalmú gombaölő készítmények is használhatók a lemosópermetezésre.

Akinél boldog szőlők teremnek

"A bor készítésének sok jó útja van! Minden út jó, aminek a vége egy egészséges, hibátlan, tiszta ízű bor, és minden bor jó, amely valamely fogyasztó örömére szolgál"- fogalmazta meg alapelvét Koch Csaba. A borotai borásszal beszélgettünk generációkról, szaktudásról, technikáról és technológiáról, fajtáról és termőhelyről, de leginkább a borról.

Új területen kápráztatta el a világ szakmai elitjét a Törley Pezsgőpincészet!

A világ egyik legjelentősebb borversenyén, a németországi Mundus Vini-n nyert aranyérmet a Törley Alkoholmentes Rosé. Az immár hagyományosan megrendezett tavaszi fordulón idén első alkalommal írtak ki bor alapú, alkoholmentes kategóriát, ahonnan az első magyar érmet a Törley Pezsgőpincészet Kft. hozta el.

Az új agrártámogatási rendszer kihívásai

Februárban jelent meg a szlovákiai gazdáknak szóló több mint száz oldalas kézikönyv, ami a 2023–27 közötti agrártámogatási rendszerben való eligazodást igyekszik segíteni. A kézikönyv az agrártámogatások mindkét pillérét lefedi.

Vattacukor ízű szőlő

A Cotton Candy™ szőlő nemesítésének huszadik évfordulóját ünnepli az International Fruit Genetics LLC (IFG) vállalat. A fajtát 2003-ban hagyományos úton nemesítette David Cain genetikus, kertész, aki egyben az IFG társalapítója, majd még mintegy tíz év telt el, mire kereskedelmi forgalomba került.

Házasítástól a Hegykéig

A borászatban is szükség van időnként megújulásra, stílusváltásra, és bizony, szerintem nem igaz a mondás, miszerint jó bornak nem kell cégér – mondta Tarsoly Róbert, aki párjával, Dóka Évával családi vállalkozás keretében szőlész-borászkodik Zalaszentgróton, immár negyed évszázada.

A Lucza kertész praktikum rendezvénysorozat helyi témakörei

Médiatámogatóként már hírt adtunk a Lucza kertész praktikum országos szőlő-gyümölcs továbbképzés és határszemle-sorozatról, ami a talajtan, talajbiológia, a növényvédelem, a növény- és stresszélettan újdonságait és a szabályozási rendszert mutatja be nyolc helyszínen. A jövő hétfőn induló sorozat a hazai szőlő- és gyümölcstermesztéssel foglalkozó kutatóállomások eredményeivel is megismerteti a résztvevőket.

Teremts jövőt vidéken!

A kultúra megőrzése, a táji örökség, a szőlőhegyek épületeinek megmentése mellett a turizmus fellendítése, a helyi termelők segítése, termékeik népszerűsítése érdekében dolgozik a Vasi Hegyhát-Rábamente Egyesület. Az egyesület mottója: „Építs házat, művelj kertet, teremts jövőt vidéken” – mondta el tudósítónknak Debreczeniné Késmárky Flóra Kata turisztikai menedzser.

Nőként, női vezetőként az agráriumban

A mezőgazdaságban egyre több a női vezető. Bár még mindig alapvetően férfias szakmaként tartjuk számon, de a nők és a női vezetők megítélése változóban van. Egyre több nő áll helyt ebben az embert próbáló szakmában, elősegítve a mezőgazdaság fejlődését.