Mert ugye probléma mindig a határon van a szomszéd átszánt, átművelünk rajta, kimarad egy kis csík – magyarázza Nemes Gergely, uszódi gazda.
Abban bízunk, hogy a drónos felméréssel, ezt majd ki tudjuk küszöbölni, és a precíziós pályázat által megvásárolt új eszközök, a traktor el tud menni a határvonalon.
Nemes Gergely tábláin a felvételezést az ABZ Drone Kft két munkatársa egy 120 méter magasan repülő drónnal végzi. Nagy pontosságú térképek készítéséhez készítenek fényképeket.
Vejtey Zsombor, drónpilóta, az ABZ Drone Kft. munkatársa magyarázza, mi is történik a felvételezés során.
Tulajdonképpen minden terület mellett megállunk, ami egy kilométeres zónán belül található, és elővesszük a drónt, felkészítjük a repülésre, megkeressük a repülési terveket, illetve lejegyzeteljük, hogy melyikkel kezdtünk, melyik a második tábla, melyik a harmadik stb. Egy utolsó ellenőrzést még megteszünk mindig a repülésterven, hogy ténylegesen jó a sebesség, mindenféle beállításnak, megfelelőségnek eleget tettünk, és elindítjuk a drónt.
Ezek gyorsan is repülnek, szép időben 15 méter/szekundum, vagyis 54 km/óra a sebességük. Egy 10 hektáros táblát mindössze 3 perc alatt felmérnek, és mintegy 40 fényképet készítenek, amit aztán majd az irodában a számítógép egybeolvaszt. Persze szélben, felhős időben kicsit lassabb a munka.
Egy ilyen felmérés előtt a partnertől begyűjtjük az adatokat, hogy melyik táblára kell tulajdonképpen a felmérést előkészíteni, és még irodai körülmények között HRSz-ek, táblaszámok alapján megkeressük a hivatalos területi térképeket, majd felülnézeti képeket, térképeket, és bejelöljük a repüléstervet magán az ipari drónnak az irányító felületén. A helyszínen már egy megtervezett séma alapján megyünk végig a területeken.
– magyarázza Vejtey Zsombor.
Nemes Gergely azt mondja, a gazdálkodónak nincs sok dolga az előkészítéssel.
Gergelynek tehát sok dolga nem volt az RTK-előkészítésével. A földjei a határban elszórva találhatók, így számára természetes, ami talán nem mindenkinek: számon tartja minden tábla adatait. Különösen, hogy amelyiken zöldségfélét termeszt, teljesen más agrotechnológiát, növényvédelmet igényel, mint a szomszédos parcellán a gabonafélék.
Nemes Gergely, gazdálkodó:
A kapott értékek alapján be tudom táplálni a traktorba a shape-fájlokat, és ott van egy olyan opció, hogy a traktor a határvonalon menjen. És tényleg, beállítom a munkagép szélességét, vagy éppen be tudom állítani ugye a traktor középvonalát, és a traktor a hasa alá veszi a nyomvonalat, és elengedem a kormányt, és a robotkormány teljesen magától körbevezeti a traktort a határvonalon.
A határvonal kijelölése azonban még egy ilyen drónos felvétellel sem egyszerű, bár annak tűnik. De csak azért, mert szakemberek kezében van a technika. Házilag nagyon nehéz lenne összebarkácsolni egy olyan szerkezetet, amelyben össze van hangolva maga a kamerarendszernek a működése egy olyan koordináta bejegyző szoftverrel és eszközzel, ami minden egyes képet megcímez egy centiméter pontos koordinátával, és össze van hangolva egy földi bázisállomással is, amit korrigál.
Hogyha valaki ilyennel szeretne foglalkozni, neki drónpilótává kell válnia. A repüléshez drónpilóta igazolvány, és engedélyek kellenek. Emellett nagyon sok szoftveres és műszaki ismeretre van szükség, hogy ténylegesen jó eredményt kapjunk a repülések után. A szoftverekkel tudjuk feldolgozni ezeket az információkat, hogy az ügyfél igényeinek megfelelő dokumentumokat, illetve fájlokat készítsük el. – mondta el az ABZ Drone pilótája.
Ehhez azonban a határból az irodába kell menni…