Városi kis hobbikertekben, ahol csak egy-két tő fér el a növényből, óriási veszteség, ha a környék madarai odaszoknak. És általában reggelente (hajnalonta…) korábban kelnek, mint az átlagember, így mire kijutunk a kiskertbe, csak a gyümölcsök hűlt helyét találjuk.
Idén februárban azonban egy külföldi hobbikertész oldalon
Természetesen fontos, hogy ezek nagyjából földieper méretűek legyenek, és még azelőtt kikerüljenek, hogy a valódi gyümölcs pirosodni kezdene. És hogy mitől működik ez a bizarrnak tűnő módszer? A madarak a látásukra támaszkodva keresik a táplálékukat. A szamócatövek körüli piros kavicsok pedig messziről odacsábítják őket egy kis ingyen reggeli reményében. Azonban a kemény meglepetés már nem a csőrüknek való, és a kellemetlen élmény miatt egy idő után megtanulják, hogy ezen a környéken nem érdemes a piros dolgokat csipkedni.
Eleinte persze én is kicsit szkeptikus voltam, hogy tényleg működni fog-e (és készenlétbe állítottam a hálókat is), de bevált! Azóta szépen érik a szamóca a kiskertben, és egyetlen szem sem veszett oda a rigók torkoskodása miatt! Fontos azonban, hogy még a gyümölcsök érése előtt, például a virágzás alatt kikerüljenek a kavicsok. A festék pedig időjárás-álló legyen – én például akrilfestéket használtam.