A selyemtyúk származási körülményeivel kapcsolatban több a találgatás, mint az igazán biztos tudás, de nincs is ezen miért csodálkozni, hiszen az emberiség, sőt a világunk története is bővelkedik fantáziadús elképzelésekben és spekulációkban. Elégedjünk meg tehát vele kapcsolatban a konkrétumokkal, a valós tapasztalatokkal, mert ezek sokkal lényegesebbek, mint a feltételezések.
Bájos jelenség
Egy minden szempontból nagyon különleges házi tyúkfajtáról van itt szó. Kezdjük a legszembetűnőbb sajátosságaival. Testét nem hagyományos tollazat fedi, inkább úgy fest, mintha egy selymesszőrű angóranyuszi bundájába bújt volna. Ez okoz némi kellemetlenséget, de azért pazarul mutat és jó simogatni.
Apró termetűek, a kakas 1,8 kg-ot, míg a tojó csupán 1,3 kg-ot nyom, a mini fajták pedig mindössze 500- 600 grammosak. Hét- kilenc hónapos korukban kezdenek tojni, hetente kb. 2-3 tojást, évente nagyjából 80- 120 tojást termelnek. Élettartamuk 7- 9 év, vagy akár több is lehet.
Megjelenésük és öltözetük eléggé változatos, vannak köztük szakállasok, szakáll nélküliek, egyesek pedig még pompont is viselnek a fejük búbján. És kissé szokatlan módon öt lábujjuk van. Ezen felül mindre jellemző a kékesfekete bőr, szürkéskék csőr, fekete szem és a karmaik is feketések.
Rengeteg gondoskodást igényel
Tollazata nagyon kényes, sok gondot kell fordítani a tisztán tartására. A selymes pelyhek továbbá kevésbé védik meg a madarat a hidegtől és a csapadéktól, mint a normál toll. Gyengéden, de alaposan meg kell törölgetni, szárogatni, ha elázik. A kemény telet sem bírja olyan jól, mint tollas társai, ezért a fagyos napokon szüksége lehet fűtésre.
Tollas lábuk könnyű célpontja a pikkelyes lábatkáknak. Rendszeresen ellenőrizni kell a tollazatukat, mert összeszedhetnek tetveket, atkákat és más élősködőket. Ajánlott biztosítani számukra porfürdőt, amely segíti az élősködőktől való megszabadulást. Amikor pedig túl szennyezetté váltak a tollaik (különösen a kloákájuk környékén), kíméletesen le kell őket csutakolni, majd óvatosan megszárítani.
Tolldíszeik miatt nehézséget jelent számukra alaposan szemügyre venni a környezetüket, és nem is tudnak túl jól repülni, ezért fokozottan kiszolgáltatottak a ragadozókkal szemben. Testfelépítésük, alacsony tömegük és barátságosságuk miatt még a nagyobb szárnyasokkal szemben is alulmaradnak. Mindezek miatt az átlagosnál több védelemre és figyelemre van szükségük.
Rendkívül fogékonyak a Marek József által leírt Marek-betegségre, ami egy alfaherpeszvírus által terjedő idegrendszeri megbetegedés. A gyulladás az állat végtagjainak bénulását váltja ki, valamint letargiával, légzési nehézséggel illetve daganatnövekedéssel járhat. Nincs rá ismert gyógymód, ezért csak a védőoltással történő megelőzés jelenhet valamelyest védelmet.
Rabul ejtő természet
Ezek a bájos tollpamacsok híresek jó természetükről. Nagyon barátságosak, jetiforma lábacskáikkal kedélyesen szaladnak gazdáik elé. Kifejezetten ragaszkodók, szívesen pattannak fel az ölünkbe és szeretik, ha simogatjuk őket. A baromfik világában ők töltik be az öleb szerepét. Nagyon jó kotlósok, erőteljesen óvják kicsinyeiket és gyengéden gondoskodnak róluk. Kiváló pótmamák, szükség esetén engedelmesen kiköltik mások tojásait is.
A selyemtyúkok jelentősége nem a hétköznapi dolgokban mutatkozik meg igazán, hanem abban, hogy nyugodt természetűek, szeretetreméltók, kedvelik a társaságunkat és szívesen csacsognak velünk. Sőt, mindent egybevéve eszményi választás lehet gyermekek mellé is.