Mikor kezdtél el lovagolni? Hatással volt rád édesanyád lovas múltja?
Már hároméves koromban megkaptam az első pónimat, Lacikát, akin ülve anya vezetgetett. Kicsi koromtól kezdve imádtam nézni, ahogy anya a lovakkal foglalkozik, lovagol. Visszagondolva, az elegancia, könnyedség és színtiszta öröm volt az, amit anya sugárzott a lovak közelében, és ez volt, ami magával ragadhatott.
Miért a díjlovaglást választottad? Hol kezdted és milyen lovakon?
Anya mellett kezdtem el komolyabban lovagolni, két oktatólovunkon, Hectoron és Nomádon. Később a Mirren nevű holland sportpóni kancámmal belekóstoltam a díjugratásba is, és kacérkodtam is a military, illetve a díjugratás gondolatával.
Az első versenyeimen szerzett emlékek, barátok, kupák segítettek, hogy a díjlovaglás mellett tettem le a voksomat.
Mikor jöttek az első sikerek?
A 2019-es rajtengedélyvizsgámmal kezdve Asshagay nyergében jöttek az első sikerek, majd az az évi országos bajnokság utánpótlás kategória második helyével lezártuk az E és A kategóriát, és készültünk az FEI gyermek kategória feladataira.
Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb és miért?
2020-ban a Máriakálnokon rendezett háromcsillagos CDI versenyen Asshagay-al első nap a gyermek előkészítő B feladatban az első helyen végeztünk 73,6 %-kal, illetve ugyanebben az évben a korosztályos Európa-bajnokságon versenyeztünk együtt.
Hogyan tudod összeegyeztetni a lovaglást a tanulással? Milyen terveid vannak a jövőt tekintve?
Az iskola és a lovaglás egyaránt sokat kivesznek az időmből és az energiámból is, de mindig próbálom előre ütemezni, tervezni a napjaimat, és ahhoz tartani magam. Ha ez esetleg nem a tervezettek szerint sikerül, anya besegít.
A lovaglás mellett ha van szabadidőd, mivel töltöd el legszívesebben?
Maradék időmet barátaim, családom körében szoktam tölteni.
Milyen mindennapi nehézségekkel kell szembenézned, amikor a versenyszezont tervezitek? Mennyire nehéz most az élvonalba kerülni?
Mindennapi nehézség, hogy az edzőm távol van, így sokat edzek egyedül, ez viszont nagyfokú önállóságra és fegyelemre késztet. A versenyszezon tervezésénél elsősorban az iskolai kötelezettségeket veszem figyelembe.
Sok lemondás, sok edzés és jó csapat szükséges – edző, szülők, barátok – ahhoz, hogy sikeresek legyünk.
Ki az edződ, hol lovagolsz most?
Lényegében a kezdetektől Pachl Péter az edzőm, aki részt vett a lovaink kiválasztásában is. Közel egy évet volt szerencsém Révész Paulával is együtt dolgozni, versenyezni, aki csapattárs, hiszen mindketten a Nyíregyháza Spartacus (NYVSC) színeiben versenyzünk. A Debreceni Egyetem lovardájában lovagolok, de 2021 óta az NYVSC színeiben versenyzek, ahol támogatják az nemzetközi ambícióimat.
Mutasd be a lovad, Grace-t! Mi a terved vele a 2023-as szezonra?
Grace egy 2012-es születésű KWPN kanca, Jazz és Rousso felmenőkkel. 2020-ban meglepetésként kaptam őt anyukámtól.
Grace fő erőssége az, hogy imád szerepelni és nagyon feladatbiztos. Versenyeken otthonosan mozog a négyszögben, és éhezik a figyelmemre, szeretetemre. Egyúttal ez egy hátulütő is, hajlamos arra, hogy kisebb „féltékenységet” mutasson, ha más lóval foglalkozom. Az idei szezonban szeretném vele tovább tökéletesíteni a junior kategória feladatait, és minél több nemzetközi versenytapasztalatot szerezni.
Mit üzensz azoknak a fiataloknak, akik most kezdik a versenyszerű díjlovaglást?
Az egész lovaglást egy hullámvasúthoz tudom hasonlítani, ahol fent és lent is van az ember, a lovával együtt. Egy csapatként kell dolgoznotok, a nehézségeken átjutnotok, ami végül mindig meghozza a gyümölcsét. A lovaglás egyedülálló sport, hiszen egy élő, érző, gondolkozó lénnyel kell eggyé formálnod magad, ami mindig egyedi. Ez az a varázs, amit más sport nem tud adni, és senki sem tudja elvenni tőletek!