0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 14.

Cirokvetés (majdnem) precíziósan – A precíziós gazdálkodás bevezetése 5.

A gazdálkodó lépésről lépésre is felépítheti a gazdaságában a precíziós gazdálkodást, ahogy azt Oláh Márton is teszi. A traktort 2018-ban, a vetőgépet 2020-ban vásárolta, és ezt egészíti ki majd a legújabb szerzemény, a robotkormány.

youtube://v/virMRLd7cFE

Oláh Márton már ma is precíziósan veti a cirkot, hisz ez a vetőgép szemenként vet és képes arra, hogy különféle talajkondicionáló szereket is egyszerre bejuttasson a talajba. Jövőre azonban ez is megváltozik, hiszen beszerelik a traktorba a robotkormányt, és akkortól a gép magától a shapefájlok alapján fogja elvégezni a vetést.

Ez egy 210 lóerős univerzális szántóföldi traktor, illetve hozzá van kapcsolva egy hatsoros szemenkénti precíziós vetőgép, ami műtrágyát is tud adagolni. Elöl van a műtrágyatartály, középen a hat vetőmagtartály, illetve leghátul még mikrogranulátumot is tud kijuttatni: például por alakú talajfertőtlenítőt, starter műtrágyát, vagy egyéb növény-, illetve talajkondicionáló anyagot

„A traktort 2018-ban vettem, a vetőgépet pedig 2020-ban.”

Oláh Márton ugyanis már akkor, amikor még nem voltak kifejezetten precíziós pályázatok, elindult ezen az úton: a szemenkénti vetőgép mellett szakaszolható permetezőgépet is vásárolt, és persze fejleszthető traktort.

Magán a traktoron megvan az autókormányzás előkészítése, ami idén nyáron, a mostani precíziós pályázat keretében lesz kiépítve.

A vetőgép már tudja a GPS-jellel történő vetést, illetve a GPS-jel által mérni a területet, illetve szakaszolni, tehát látszik is a munka közben, hogy nem vetünk egymásra.

Tehát nagyon szép, egyenletes vetési képet lehet látni – hangsúlyozza a gazdálkodó.

Minden növénytermesztő tudja, hogy hagyományos vetőgépnél tömegmennyiséget szórnak ki, vagyis mondjuk gabonából hektáronként 200 kilót, míg a precíziós vetőgépnél az elvetett szemek számát adjuk meg.

Márton a vetőgépet cirokra úgy állította be, hogy 50 centiméter a sortáv, és a magok pedig 7,5 centinként vannak, és így jön ki hektáronként durván a 280 ezer szem.

Azonban nem kizárólag a pontos tő- és sortávolság a mai értelemben vett precíziós vetés lényege. Az új technológia már GPS- vagy RTK-vezérlésű és kijuttatási térképek alapján, a gépek pontos pozíciója szerint juttatja a magot a földbe.

Itt nem vetek egymásra, és ezzel gyakorlatilag 10-15-20%-nyi magot tudok megspórolni, aminek van költségvonzata is. Mivel ezen a vetőgépen rajta van a mikrogranulátum-szóró, ugyanúgy a vegyszernél vagy a talajkondicionálónál is lényeges, akárcsak a műtrágyánál, mert tudnak szakaszolni.

Vagyis kilókban, zsákokban mérhető az a mennyiség, amit NEM juttat ki feleslegesen a precíziós gazda a földre.

2020 óta van meg a vetőgépem. Még konkrétan nem számoltam ki, de azt már látom, hogy 2020 előtt 15-20%-kal több magot kellett megvenni. Ez azt jelenti, ha én egy 100 hektár napraforgót vetek, ott egy 10 hektárral több magot kellett venni. Egy zsák napraforgó durván 100 ezer forint idén, ami két és fél hektárra elég.

Tehát nagyjából három-három és fél zsáknyi magot spórolok meg minden évben, például a napraforgónál.

De ezt ugyanúgy vetíthetnénk a kukoricára, a cirokra és a műtrágyára is.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu