0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

A hosszú élet bajnokai

Az ember viseli a Föld leghosszabb életű szárazföldi emlősének címét, de messze nem vagyunk az egész állatvilág csúcsán. A gerincesek között például a sarki cápa tartja a rekordot.

A Somniosus microcephalus faj képviselőit, amelyek Grönland, az Északi-tenger, az Atlanti-óceán északi része, a Jeges-tenger és a Fehér-tenger vizében élnek, lenyűgöző hosszú élet jellemzi.

Elég, ha csak annyit mondunk, hogy néhány egyed valószínűleg meghaladhatja az 500 évet is, egy dokumentált esetben pedig egy 400 év körüli sarki cápáról van szó.

Felmerül azonban a kérdés: honnan tudjuk, hogy a sarki cápák ilyen sokáig élnek? Az ebben a kérdésben végzett kutatások meglepő módon az atombombák használatához kapcsolódnak. Egy  kormeghatározási vizsgálat során például a tudósok radiokarbonos kormeghatározási technikákat alkalmaztak. Így tudtak szakértői vizsgálatokat végezni a sarki cápák szemében lévő lencsékről.

Összesen 28 nőstényt vizsgáltak meg a radiokarbon- és stabil izotópszintek megismerése érdekében. A cápák lencséi megőriztek néhány részletet a fiatal egyed életének első pillanatairól. A közvetlenül a születés után szintetizálódó fehérjék megmaradhatnak, amelyek felhasználhatók az olyan állatok, mint a sarki cápák kormeghatározására.

Ha a környéken atombombát robbantottak, az akkor kibocsátott összetevők, például a szén 12 és a 14-es radioaktív izotópjai a környezetbe kerülnek – így a cápák szervezetébe is.

Mivel nukleáris teszteket az 1940-es évek óta, tengeri környezetben pedig az 1950-es évek óta végeznek, az akkor keletkezett izotópkoncentráció-kiugrások nagyon hasznosak lehetnek például a cápák korának meghatározásában.

Amint azt nem nehéz kitalálni, a legmagasabb izotópkoncentrációkat olyan cápáknál találjuk, amelyek a mintavétel idején nagyon fiatalok voltak. A kutatók a modellezés segítségével képesek meghatározni, hogy az izotópkoncentrációk hogyan változnak az életkorral.

Ennek során arra a következtetésre jutottak, hogy a sarki cápák átlagos élettartama legalább 272 év.

De rekordkorú egyedeket is találtak, amelyek 2016-ban, a vizsgálatok évében 335, illetve 392 évesek voltak. Egészen mulatságos, hogy ezek az állatok a nemi érettséget több mint 150 év után érik el. .

A szakértők szerint a sarki cápák hosszú élettartamának egyik oka a rendkívül lassú anyagcseréjük. Másrészt ennek van némi negatív következménye a faj egészére nézve ugyanis többen még az ivarérettség elérése előtt elpusztulnak. Ennek ellenére a hosszú élettartamuk igazán figyelemreméltó ténynek tűnik.

 

Forrás: focus.pl