0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 5.

Álarcos banditák bandáznak Budapesten

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének munkatársai azt vizsgálták, hogy az inváziós emlősök milyen hatást gyakorolnak a hazai őshonos állatfajokra. Ennek érdekében a Budapesti környéki erdőkbe fára szerelt műfészkeket, odúkat helyeztek ki, amikbe fácántojásokat helyeztek, és vadkamerával figyelték a fészekrablókat.

A vadkamera-felvételeken gyakran jelentek meg mosómedvék, amelyek leginkább tojásokkal, hüllőkkel, békákkal, rovarokkal, gyümölcsökkel táplálkoznak. Emellett meglehetősen szaporák, a nőstények évente 5-6 utódot hozhatnak világra.

Európában igen elterjedt faj, folyamatosan növekvő állomány komoly problémákat okoz, egyebek mellett Németországban. A kutatók szerint a főváros szomszédságában lévő erdőkben fogságból szökött egyedek telepedtek meg és kezdtek el szaporodni. Ha állományuk továbbnövekszik, az a hazai fajokra komoly veszélyt jelenthet.      

Feltételezések szerint csak néhány tucat egyed élhet Magyarországon, de mivel főként éjszaka aktív állatokról beszélünk, kevés a valószínűsége annak, hogy összetalálkozunk velük. Ha ez mégis megtörténne, akkor azt ajánlják a szakemberek, ne közelítsék meg őket, mert haraphatnak és fertőzéseket terjeszthetnek!

A mosómedve hazánkban egész évben vadászható vadfaj. Az elejtett mosómedvéről fotódokumentációt kell készíteni, melyet meg kell küldeni a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének. Az elejtett példányt a fotódokumentáció elküldését követő két munkanapig meg kell őrizni.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu