0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. szeptember 10.

Charlotte Dujardin boldogabb, mint valaha

Charlotte Dujardin másodszor járt Magyarországon. Az idei fiatal lovas és U25 kontinensviadalon, Pilisjászfalun sikerült vele egy exkluzív interjút készítenem, közvetlenül azután, hogy tanítványa, Annabella Pidgley lett a fiatal lovas Európa-bajnok.

A kétszeres olimpiai aranyérmes lovas márciusban született kisbabájával, Isabellával és férjével, Deannel vett részt a versenyen.

charlotte_dujardin

Most jöttél a pályáról, miután összesítették a pontszámokat. Azt hiszem, én vagyok az első, aki megkérdezi tőled: mit érzel az óriási győzelem után?

Ó Istenem, annyira boldog vagyok! Annabella tavaly olyan közel állt a győzelemhez az ezüstéremmel, csupán a tapasztalat hiányzott. Idén sokkal érettebben, okosabban lovagolt a tavalyi évhez képest, fantasztikus volt látni, ahogy az idei kontinensviadalon teljesített. Az egyéni aranyérmével történelmet is írt, először szerzett egyéni aranyat angol lovas a fiatal lovasok díjlovagló Európa-bajnokságán.

Második alkalommal vagy Magyarországon, idén a születésnapodat is itt ünnepelted, immár a kisbabáddal, Isabellával. Hogy érzed nálunk magad, mi a véleményed a versenyhelyszínről?

Nagyon meg vagyok elégedve, fantasztikus az idő is, tényleg nagyon jó a verseny, pont ilyen körülmények között ideális versenyezni.

Láttál valamit Magyarországból?

Igen, voltunk Budapesten, hosszú városnézésen vettünk részt, nagyon sok mindent láttunk ebből a gyönyörű városból.

Isabella születése után 9 héttel, nagyon hamar visszatértél a sportba. Milyen volt a visszatérés, mi változott az életedben?

Az egész életem megváltozott, amióta kisbabám van! Sokkal nyugodtabb lettem, most már minden Isabelláról szól!

A versenyzés… tudod, imádok versenyezni, lovagolni, a visszatérésem a Royal Windsor Horse Show-n fantasztikus volt. Számomra nagy változást jelentett, hogy kilenc hónapig kimaradtam a sportból.

És most, hogy van egy kisbabám, mindenben övé az elsőbbség, mindezt úgy, hogy közben edző és lovas is maradtam.

Hogyan tudod ezt menedzselni?

Egyszerűen imádom ezt az új helyzetet! Tényleg nagyon élvezem minden pillanatát az életemnek.

A férjed elég nagy segítségnek látszik.

Ó, igen, nem tudnám ezt nélküle csinálni. Amíg edzést tartok vagy a versenyeken vagyunk, ő gondoskodik Isabelláról, mindenhova jön velem.

Valegro nemrég töltötte be a 21. évét. Hogyan telnek a nyugdíjas napjai?

Bár nem versenyez, de ettől még lovagoljuk, nagyon jó egészségnek örvend. Részt vesz a 2023-as British National Dressage Convention rendezvényen, ez a nemzeti kongresszus a brit díjlovaglónaptár kiemelt eseménye, amelyen a sportág legkiválóbb versenyzői, edzői és bírói találkoznak, hogy képzési és oktatási programot nyújtsanak a lelkes közönségnek. A rendezvény idén ünnepli a 25 éves évfordulóját.

Ki most a legjobb lovad?

Mivel van néhány elég jó lovam, egyikre sem tudom azt mondani, hogy ő a legjobb, de a legképzettebb nagydíjas lovam most Imhotep (Everdale – Della D’Ottie, Vivaldi), akivel Aachenben versenyeztem.

Vele készülök az Eb-re is és bízom benne, hogy jövőre el tudok vele indulni az olimpián. Második lett Aachenben, úgy, hogy csak három nagydíjas versenyen indultunk, még csak tízéves, tényleg előtte áll még a jövő.

Gyönyörű piaffja van.

Igen, nagyon. Ettől függetlenül ő még egy fiatal, nem sok nagydíjas tapasztalattal rendelkező ló, de óriási reményeim fűződnek hozzá.

Milyen a személyisége? Mik az erősségei és a gyengeségei?

Ő olyan, mint egy motor, mindig borzasztó gyors, nagyon nagy tehetsége van az összeszedett munkára. Kicsit pimasz volt csikó korában, mindenkit ledobott, senki nem tudott rajta maradni. De én imádom lovagolni, nagyon vicces ló, olyan, mint egy pattogó labda, amikor lovagolja az ember. Otthon éjjel kint van karámban a társával, Jaguarral, szüksége van erre a szabadságra. Versenyen ezt nem tudjuk megoldani, emiatt kicsit nehezebben kezelhető. Aachenben is aggódtam, hogy egyre tüzesebb lett, jól jött volna egy karám, de szerencsére, ahogy idősödik, egyre jobban viselkedik.

Mit gondolsz a díjlovaglósportról, jó irányba haladunk vagy nem?

Ha megnézzük a fiatal generációt, akkor láthatjuk, hogy milyen jó az irány. Ez nagyon jót tesz a díjlovaglósportnak. Emellett a mai ló-lovas kombinációk egyértelműen azt mutatják, hogy mennyivel erősebbé válik a sport a jövőben.

Az utolsó kérdésemre a szépszámú magyar rajongóidnak válaszolj légy szíves. Mit üzensz a fiataloknak, mi legyen a legfontosabb, amit mindig tartsanak szem előtt, ha jó lovasok akarnak lenni?

A legfontosabb, hogy dolgozzanak keményen, sose adják fel, mindig törekedjenek a fejlődésre, úgy, hogy a pozitív és a negatív tapasztalataikat kombinálják.

Forrás: Pegazus

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: