Egy kaliforniai ivóvíztározót olyan fekete labdákkal borítottak be, amelyek meggátolják az algásodást és jelentősen csökkentik a párgolást. Ebből is látszik, hogy a technológia a legszigorúbb élelmiszeripari előírásoknak is megfelel – tudtuk meg Szabó-Hermann Zitától, az Euro-Matic Kft. értékesítési vezetőjétől.

A szennyvíztelepeken a már említett előnyök mellett a szagok terjedését és a fűtési költségeket is jelentősen csökkenthetjük a felület labdákkal történő takarásával.
Az agrárszektoron belül például állattartó telepeknek tudjuk ajánlani a termékünket hígtrágya kezelésére, a szántóföldi növénytermesztők esetében az öntözéshez használt vagy épp a magtárak melletti tűzvédelmi víztározók hatékony védelmében tudunk biztos megoldást kínálni – nem beszélve arról hogy a dugulás veszélye, az öntözőrendszer karbantartásának költsége is jelentősen csökken, ha hosszan meg tudjuk őrizni a víz minőségét, algamentességét.
Szabó-Hermann Zita azt is kiemelte, hogy
A labdák szinte tökéletesen egymás mellé rendeződnek, a folyadék felületének 91% lefedik, telepíteni is egyszerű és hálóval eltávolítani sem bonyolult. Az sem mellékes szempont, hogy a takarólabda réteg nem igényel karbantartást és akár 15-20 évig is hatékonyan végzi a feladatát.
Környezetszennyező?
A cég három fő profillal rendelkezik. Az egyik a kültéri takarólabda, melyet többek között a mezőgazdaságban használnak. A másik a játéklabda, amit játszóházakban láthatunk, és van egy ipari labdás vonal, amelyet pedig különböző iparágban – mint galvanizálás, eloxálás –, tudják használni.
A környezeti hatása épp ezért összetett, a gyártás és használat nem környezetszennyezőbb, mint egy uzsonnásdobozé, ám a takarólabdák akár 2 évtizedes élettartama, illetve a vízmegtartó hatásuk miatt pozitívan hatnak az agrárium ökolábnyomára. Ráadásul újrahasznosítható termékeket értékesítünk, így ha „lehalásszuk” a vízfelületről, újra tudják granulálni labdákat.
Miért fekete?
A termék eredeti neve „bird ball” azaz madárlabda. Már évtizedekkel ezelőtt a repterek melletti tűztározókat ilyen fekete színű labdákkal védték a vadmadarak elől, ezzel is biztonságosabbá téve a légi közlekedést, a felszállást és leszállást, illetve már ebben esetben is vízminőség megőrzése volt a cél. A fekete szín egyáltalán nem vonzó a madarak számára, így a vízfelület álcázásra a legjobb választás. Emellett fontos szempont, hogy fekete színnel érhető el a legjobb hatásfok az algákkal szemben, hiszen minimális fény jut a vízbe.
Az EURO-MATIC márkanév története egészen a múlt évszázad közepéig nyúlik vissza. A labdák gyártása 1965-ben Dániában kezdődött, 2006-ban pedig Magyarországra, Budapestre költözött az egész üzem, ahol zavartalanul, a megszokott EURO-MATIC minőségben folytatódott a gyártás. Az üzem és a know-how 2014-ben teljes mértékben magyar tulajdonba került, és azóta Euro-Matic Kft.-ként folyik a termelés a budapesti üzemben.
Több évtizedes szakértelemmel állunk jelenlegi és jövőbeni ügyfeleink rendelkezésére. (x)