Többek között az ilyen agrárcégek támogatását végzi a Rentenbank. A Landwirtschaftliche Rentenbank Németország agrár- és vidékfejlesztési pénzintézete és az ország harmadik legnagyobb fejlesztési bankja. Évek óta sikeresen szervezi meg programját, hogy a mezőgazdasághoz kötődő innovatív induló vállalkozások számára gyakorlati coachingot kínáljon üzleti modelljeik továbbfejlesztéséhez. A program keretében a legfrissebb ilyen induló, korai fázisú agrárcégek az alábbi területekre fókuszálnak Németországban:
Nagyobb hatékonyság a robotokkal
Az egyik ilyen fókuszterület a robotika alkalmzása a mezőgazdasági munkák elvégzésénél. Németországban is komoly probléma a munkaerőhiány. A „Nature Robotics” startup önállóan navigáló robotikát fejlesztett ki. Ez nagy felbontású, háromdimenziós növénytérképeket és mesterséges intelligenciát használ, különösen a regeneratív, ökológiai és kisüzemi mezőgazdaság támogatására, valamint a munka mennyiségének csökkentésére. Az Ant Robotics csapata robotizált megoldásokat fejlesztett ki a mezőgazdaság számára, hogy segítse a szántóföldi munkát. Egy másik csapat a „Weaver” autonóm szállítási logisztikát épít ki a növények betakarításához, és növelni szeretnék a betakarítás hatékonyságát.
Teljesen automatizált rovartenyésztés
A fehérjeforrás biztosítása, több tényező okán is, fontos kérdés a jövőben. A „Beneto Farm” az első teljesen automatizált, CO2-semleges fehérjetermelő farm. Az élelmiszer- és takarmányipar számára pelletált „tücsök” alapanyagot és annak tenyésztési technológiáját üzleti modelljük szerint, közvetlenül a gazdáknak értékesítik. Másik német startup vállalkozás a „Larvest”. A csapat precíziós gazdálkodási modulokat fejleszt és értékesít hasznos rovarok automatizált tenyésztéséhez. Központi modulja egy kamera alapú megfigyelőrendszer, amely a lisztkukacok és a fekete katonalegyek teljes növekedési folyamatát figyeli.
A regionalitás
A kistermelők legnagyobb problémája a kereskedelmi láncokba történő beszállítással, a volumen. Így a helyi termék helyi piacra történő értékesítése lehet a jó megoldás. A „Lokora” nevű induló vállalkozás, platform alapú marketing és logisztikai hálózatával a helyben előállított mezőgazdasági termékek fenntartható marketingjét és mikrologisztikai forgalmazását kívánja támogatni a helyhez kötött élelmiszer-kiskereskedelemben. Egy másik csapat a „Regiocart” regionális termékek kiszállítási piacterével kívánja lehetővé tenni minden szállító szolgáltatás számára, hogy az adott régió igényei szerint végezzen hatékony szállításiterület-tervezést. A cél a fogyasztók és a regionális élelmiszer-termelők közötti közvetlen csere megteremtése. Szintén ebben a témában gondolkodik a „Stadtgemüse” nevű startup, amely elkötelezett a regionális zöldségtermesztés irányába mutató trend iránt. Cégük egy univerzális (vertikális) gazdálkodási rendszert fejleszt kereskedelmi kertészetek és akvapóniás gazdaságok számára vidéki és városi területeken. Szintén ezen a területen kínál megoldást az „AFTS”, melynek célja az alapanyagtól a végtermékig az ellátási lánc rögzítése és a fenntarthatósági, valamint megfelelőségi kockázatok elemzése.
A NAK TechLab a hazai agrár startupok fejlődéséért
Magyarországon is évek óta támogatott az induló, korai fázisú agrárcégek helyzete. Akár kockázati tőkével, akár szakmai tapasztalatokkal. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara agrár startup programja a NAK TechLab, melynek célja, hogy segítse a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar szerkezetváltását, az agrárium modernizációját, illetve hogy az agrárszektor felfedezze, megismerje és alkalmazni kezdje az innovatív megoldásokat. A program hatására olyan agrár startup ökoszisztéma alakult ki, amely egyedülállóan hozza össze a nagyvállalatokat, a fiatal fejlesztőket és az agrárszakembereket. Ennek a hármas együttműködésnek az eredményeképpen a piac és a szakma által validált, modern és versenyképes megoldások kerülnek a gazdálkodók elé. A program egyik fő célkitűzése, hogy a gazdálkodók minél hamarabb több olyan digitális megoldással és új típusú fejlesztéssekkel találkozzanak, melyek növelik a hatékonyságukat. Számos startup program esetén a nemzetközi bevezetés az elsődleges cél, a NAK TechLab esetében az, hogy Magyarországon legyen a startup-ok első ügyfelei és itt érjék el első üzleti sikereiket, ezáltal a hazai agrárium profitálhasson először a megoldásaik révén.
A NAK TechLab program gerincét az inkubációs program képezi. A módszertan lényege, hogy a kamarával kapcsolatban álló vállalatok által összegyűjti az agrárium legégetőbb problémáit, erre pedig startup megoldásokat toboroz, melyeket agrárszakmai és üzleti mentorálással karöltve segít. Ezzel elérhető, hogy a születő új megoldások valós problémára adjanak gyakorlatba ültethető válaszokat, amelyek a teljes hazai agrárium előnyére válhatnak.
A nagyvállalatok gyakorlati megoldásokat keresnek a szántóföldi növénytermesztés, a kertészet, az állattenyésztés és élelmiszeripar területén felmerülő problémákra. Az AXIÁL Kft. energetikai megoldásokat, gépkezelők munkáját támogató innovációkra keres megoldást. A KITE Zrt. olyan innovatív technológiai megoldásokat vár, melyek lehetővé teszik a Green Deal által támasztott elvárásoknak való megfelelést a szántóföldi növénytermesztés és öntözött kertészeti ágazatban. A Bonafarm Csoport feldolgozás, illetve növénytermesztés és növényvédelem területén számos kihívásra keresi a válaszokat, így például: címer és tőszámlálás területén hozott innováció, döntéstámogatás betakarítás során, idegen mag és rovarkártevő felismerése, vagy a feldolgozás területén például idegen anyag detektálás termék-előállítási folyamatban. A CLAAS Hungária Kft. kihívásai között szerepel egy olyan egyszerű érzékelőkkel és/vagy mechanizmusokkal támogatott megoldási javaslat kidolgozása, amely leveszi a terhet a gépkezelő válláról és minimalizálja a gépalkatrészek sérülésének esélyét. A cél, a vágóasztalok szállítókocsira rakásának a megkönnyítése, valamint a nem termelékeny, azaz nem aratással töltött idő lecsökkentése, ezzel a gazdálkodók munkájának megkönnyítése.
Gyakorlati megoldásokkal induló vállalkozások jelentkezők az idei évben is számos innovatív megoldással jelentkeztek a programba. A hazai fejlesztések közül néhány példa:
- Egyedi kialakítású drónokkal autonóm módon, a kárt okozó madarak távoltartása. (halastavak, vagy pl. élelmiszeripari raktárak esetében)
- Energiamenedzsment rendszer, amely nagy energiaigényű vállalatoknak segít csökkenteni a költségeiket
- Robotfejlesztés, ami képes lézerrel mezőgazdasági kártevőket irtani
- Kültéri mobil robotplatform, amely a legtöbb kültéri munkavégzést igénylő alkalmazási területen kézenfekvően, gyorsan, és költséghatékonyan bevethető
- Agrártechnológiai gép, amely a talaj tömörödésének megszüntetésével és a hiányzó tápanyagok precíziós, no-till módon, a megfelelő helyre való bejuttatásával segíti a talaj optimális állapotának megőrzését, visszaállítását, lehetővé teszi a degradált talajok bevonását a mezőgazdasági tevékenységekbe
- AI rendszerrel problémák megoldása: non invazív talajfelmérés, gépi látási megoldások, toronysiló tárolásának detektálása
A agrárhírportálunk figyelemmel fogja kísérni a hazai agrár startup-ok fejlesztéseit és vállalati fejlődését és természetesen időnként beszámolunk az eredményekről olvasóink számára. Mint ahogy részletesen tudósítunk az idén November 22-én megrendezésre kerülő Agtech SUMMIT elnevezésű eseményről is, ahol bemutatkoznak a NAK TechLab programban elindult fejlesztések.