Négy éve vizsgálja a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kertészettudományi Intézet, Gyümölcstermesztési Kutatóközpont konzorciumi partnereivel a foltosszárnyú muslica hazai károsítását bogyós és csonthéjas gyümölcsökön, valamint szőlőn. Céljuk az, hogy megállapítsák, milyen valós gazdasági kárt okoz ez az invazív kártevő, és a bogyósokon kívül mely fajokat károsít leginkább.
Vizsgálták az áttelelés helyét is, és jóval szélesebb körben találták meg, mint amit a szakirodalom említ. A négy év alatt az is kiderült, hogy egyre korábban indul a kártevő felszaporodása, amire az idén a Kertészet és Szőlészet hasábjain fel is hívták a figyelmet.
Csapdafejlesztéssel is foglalkoztak a kutatóközpontban, ugyanis hazánkban 30 rokon muslicafaj közül kell kiválogatni a foltosszárnyú muslicát. Ehhez a csapda színét, alakját és a csalianyag összetételét is vizsgálták, és sikerült olyan megoldást találni, ami jócskán leszűkíti a fogott muslicák körét.
A kutatómunka az intézet állomásain, Érd-Elvirán, Fertődön, Kecskeméten és Badacsonyban folyt, és termelőket is bevontak Fejér és Zala megyékből.
A projektzáró rendezvény témája „Az invazív Drosophila suzukii elleni kultúra-specifikus védekezési eljárás kidolgozása”.
A rendezvényre várják az érdeklődő gazdákat, gyümölcs- és szőlőtermesztőket.