
Mint köztudott, az Európai Bizottság nem hosszabbította meg az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának szeptember 15-én lejárt korlátozását. Ennek ellenére az ukrán kormányt felkérte, hogy dolgozzon ki megfelelő intézkedéseket a gabonaszállítmányok eddiginél hatékonyabb ellenőrzésére.
Az Ukrajnával határos öt tagországot kedvezményező korlátozást azért vezették ki, mert az Európai Unió vállalta, hogy az ukrán gabona az orosz invázió ellenére is eljut a rászoruló EU-n kívüli országokba, és hogy bevételhez jusson a háborút folytató ország.
Továbbá az Európai Bizottság információi szerint a 2023. május 2-án bevezetett intézkedésnek köszönhetően az érintett öt országban helyreállt a gabonapiac egyensúlya, vagyis a korlátozás okafogyottá vált.
Magyarország 24 ukrán mezőgazdasági termény és élelmiszer-ipari termék forgalmazását tiltotta meg.
Az Európai Unió kereskedelmi biztosa, Valdis Dombrovskis a bejelentésekre válaszul azt nyilatkozta, hogy az említett országoknak „tartózkodniuk kellene az egyoldalú intézkedéstől az ukrán gabonával szemben”.
Románia két illetékes minisztériuma, a mezőgazdasági és a szállítmányozási ukrán, amerikai és moldvai szakértőkkel egyeztette új intézkedéseit. Mint ismeretes, korábban különleges zárjeggyel látták el a Romániába belépő, ukrán gabonát szállító járműveket, aminek kilépéskor újra ellenőrizték az épségét, és a berakódástól az ország elhagyásáig ellenőrizték a fuvarozott áru mennyiségét.
A Duna sulinai ágán is felgyorsítják a szállítmányozást. Ősszel már napi 24 órában közlekedhetnek rajta az uszályok a Fekete-tengerig, és tíz új révkalauzt állítanak szolgálatba a biztonságos hajózás érdekében. A hadügyminisztérium támogatásának köszönhetően így már 54 révkalauz irányítja a gabonával megrakott hajókat.
