0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 25.

Tiltakozást helyeztek kilátásba a romániai gazdák

Mint köztudott, az Európai Bizottság nem hosszabbította meg az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának szeptember 15-én lejárt korlátozását.
Teherhajók várakoznak a konstancai kikötőben

Mint köztudott, az Európai Bizottság nem hosszabbította meg az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának szeptember 15-én lejárt korlátozását. Ennek ellenére az ukrán kormányt felkérte, hogy dolgozzon ki megfelelő intézkedéseket a gabonaszállítmányok eddiginél hatékonyabb ellenőrzésére.

A Bizottság azt kérte, hogy Ukrajna az intézkedés lejárta után 72 órán belül tegyen javaslatot a kiviteli jogszabályok módosítására, többek között engedély kiváltására kötelezve a szállítókat, és hogy a kidolgozott jogszabályt egy hónapon belül egyeztesse az Európai Bizottsággal és az érintett tagországok kormányaival. Ha Ukrajna intézkedései hatékonynak bizonyulnak, az Európai Bizottság nem vezet be újabb korlátozást.

Az Ukrajnával határos öt tagországot kedvezményező korlátozást azért vezették ki, mert az Európai Unió vállalta, hogy az ukrán gabona az orosz invázió ellenére is eljut a rászoruló EU-n kívüli országokba, és hogy bevételhez jusson a háborút folytató ország.

Továbbá az Európai Bizottság információi szerint a 2023. május 2-án bevezetett intézkedésnek köszönhetően az érintett öt országban helyreállt a gabonapiac egyensúlya, vagyis a korlátozás okafogyottá vált.

A Bizottság indoklása ellenére Lengyelország, Magyarország és Szlovákia kormánya bejelentette, hogy újból saját piacvédelmi intézkedéseket vezetnek be, vagyis saját hatáskörben megtiltják a búza, a kukorica, a repce és a napraforgómag behozatalát Ukrajnából, ugyanakkor a terményszállítmányokat átengedik a területükön.

Magyarország 24 ukrán mezőgazdasági termény és élelmiszer-ipari termék forgalmazását tiltotta meg.

Az Európai Unió kereskedelmi biztosa, Valdis Dombrovskis a bejelentésekre válaszul azt nyilatkozta, hogy az említett országoknak „tartózkodniuk kellene az egyoldalú intézkedéstől az ukrán gabonával szemben”.

Románia két illetékes minisztériuma, a mezőgazdasági és a szállítmányozási ukrán, amerikai és moldvai szakértőkkel egyeztette új intézkedéseit. Mint ismeretes, korábban különleges zárjeggyel látták el a Romániába belépő, ukrán gabonát szállító járműveket, aminek kilépéskor újra ellenőrizték az épségét, és a berakódástól az ország elhagyásáig ellenőrizték a fuvarozott áru mennyiségét.

Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter elmondta, hogy augusztusban több, mint 2,5 millió tonna búzát szállítottak át az országon. Az új intézkedésekkel bevezetett technológia lehetővé teszi, hogy ezután akár havi 4 millió tonnát szállítsanak át Románián.

A Duna sulinai ágán is felgyorsítják a szállítmányozást. Ősszel már napi 24 órában közlekedhetnek rajta az uszályok a Fekete-tengerig, és tíz új révkalauzt állítanak szolgálatba a biztonságos hajózás érdekében. A hadügyminisztérium támogatásának köszönhetően így már 54 révkalauz irányítja a gabonával megrakott hajókat.

A konstancai kikötőben több uszályt előkészítenek a romániai búza exportálására. Fotó: replicaonline.ro
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: