Itt az ősz, a zöldet szerető emberek figyelme, még ha kissé kényszerűségből is a szobanövények felé fordul ilyenkor. A levéldísznövények szépek, ám némelyeknek kifejezetten hasznos tulajdonságuk, hogy nagy hatékonysággal tisztítják a levegőt. De miért is kell a szobalevegőt tisztítani?
Fontos a szellőztetés
A lakás rendszeres szellőztetésse azért fontos, mert a helyiségek légterében lévő szennyezőanyagokat így tudjuk eltávolítani a lakótérből, továbbá a szellőztetés friss levegő utánpótlást biztosít az elhasznált helyett, és a páraszabályozásban is szerepe van.
A már említett okokon túl a belső légszennyezést az ember és a háziállatok szervezetének működése, az életvitel is befolyásolja, de még az épületszerkezeti elemeknek is lehet vegyi kipárolgása.
Milyen növényt válasszunk?
A NASA elsőször 30 éve indított olyan kutatást, melyben a levegőminőséget javító növényfajokat kereste. Eleinte ezen növények hatását három vegyület semlegesítése kapcsán tesztelték.
Épp ezek az anyagok azok, melyek igen károsak az egészségünkre, és leginkább az őszi- téli időszakban a nagyon nagy mennyiségben telítődhetnek is a lakásban, hiszen ekkor jóval kevesebbet szellőztetünk, mint nyáron.
És amit jó tudni, hogy e szobanövények igen hamar elkezdik jótékony tevékenységüket, tehát már pár nap alatt jelentős légtisztító hatást fejtenek ki, főleg ha nagy a lombfelületük.
A légtisztító készülékekkel természetesen nem veszik fel a versenyt, hiszen azok akár baktériumok és vírusok kiszűrésére is alkalmasak, de a szobanövények ráadásul nyugtatóan hatnak az emberre, emellett ezt a ritkábban említett hasznos tulajdonságukat is érdemes ismerni.
Sok ismerős van közöttük…
A zöldike (Chlorophytum comosum) az egyik legismertebb szobanövény, többféle változata van az alapfajon kívül, például a szélesebb és csavart levelű. Csokrosindának is hívják mert hosszú indán hozza csoportosan utódait. Rendkívül gyorsan növekszik, ezen felül egyáltalán nem mérgező, sőt enyhén kesernyés leveleit van, ahol zöldségként fogyaztsják. Egyik legkiemelkedőbb faj a levegőtísztító képesség szempontjából.
A dracéna egyike (Dracaena marginata) a leghatásosabb légtisztító szobanövényeknek a vizsgálatok szerint, nagyon strapabíró, tág tűrésű növény. Hátránya, hogy mérgező növény, így háziállatok és kisgyermekek mellett nem biztos, hogy a leginkább ideális választás.
Az anyósnyelv (Sansevieria sp.) számtalan fajjal és fajtával rendelkezik, sok színváltozatban a kicsitől a nagy növésűig. Nagyon kevés fénnyel is beéri, ezért is futott be nagy karriert, mint szobanövény. Nagy mennyiségű formaldehid és nitrogén oxid megkötésére képes ezek az anyagok minden tisztítószer, de a legtöbb kozmetikai szer használata során is felszabadulnak a lakásban.
Az aloe fajai (Aloe vera, Aloe arborescens, stb.) nem klasszikus szobanövények, bár hűvösebb és világosabb helyen télen jól érzi magát a lakásban. Az Aloe vera leveleiben található gélből készülnek a sebek és az égési sérülések gyógyulását segítő készítmények.
A szobai futóka (Scindapsus aures) is egy rendkívül szobanövény ami gyorsan nő, nagyon könnyű szaporítani –vízbe téve hamar gyökeret ereszt –, és a rossz fényviszonyokat, valamint a rendszertelen öntözést is jól tolerálja.
A hegyi pálma (Chamaedorea elegans) sok lakásba visz egzotikus hangulatot, egyetlen hátránya, hogy viszonylag lassan nő. Kiválóan használható helyiségek párásítására, amennyiben száraz a levegő, és természetesen légtisztít hatása is kiemelkedő. Egyetlen hátránya, hogy nagyon lassan növekszik, de egy többéves példány önmagában elegendő lehet egy nagyobb helyiség levegőjének tisztántartására, ha kizárólag a formaldehid megkötése a cél.