0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

A növényorvosok az egészséges élelmiszer-ellátás letéteményesei

A növényorvosok felelősségteljes munkája nélkül nem beszélhetünk élelmiszer-biztonságról, hangsúlyozták többen is a 18. Növényorvos Napon. Az ő szakértelmük is kell ahhoz, hogy hosszú távon megőrizzük a környezet jó állapotát.

A növényorvosok legfontosabb feladata, hogy elősegítsék az emberek ellátását egészséges élelmiszerekkel, hangsúlyozta Hunyadi István, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke a szervezet által megrendezett 18. Növényorvos Nap megnyitóján, a MATE Budai Campus dísztermében. Ezt a munkát azonban napjainkban számos bizonytalanság nehezíti. Ezekről a problémákról és új technológiákról, a növényvédelem és a környezetvédelem kapcsolatáról esett szó a népes hallgatóság előtt.

A 18. Növényorvos Nap elnökségében Nemes Imre, Zászlós Tibor, Nobilis Márton, Komáromi Lilla és Tarcali Gábor
Fotó: Pelsőczy Csaba

Az élelmiszerlánc biztonságának alapja a növényvédelem, jelentette ki köszöntőjében Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára.

Ez a bonyolult és felelősségteljes szakma nem mindig kapta meg a kellő elismerést, ezért is kérte az államtitkár a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal új elnökét, Nemes Imrét arra, hogy a hivatal átszervezésével nagyobb hangsúlyt kapjon a növényvédelem.

Ezen a téren az Európai Unió új szabályozást, komoly szigorítást tervez, aminek a részletkérdéseiben még nem született megállapodás. Hazánk lesz a következő soros elnök a közösségben, és szeretnénk lezárni vagy lezáráshoz közeli állapotba hozni ezt az aktát. Ebben kérte az államtitkár a növényorvosok szakmai együttműködését, javaslatait, hogy olyan új szabályozást lehessen megalkotni, amely úgy járul hozzá a környezeti- és klímacélok megvalósításához, hogy közben nem veszélyezteti a gazdák versenyképességét és az élelmezésbiztonságot.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Növényorvosi Kamara két évtizede együttműködik, mondta Nemes Imre, a Nébih elnöke. Megszületett a Nemzeti Növényvédelmi Cselekvési Terv, ami az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt káros hatások mérséklését tűzte ki célul, összhangban az EU peszticidhasználat szabályozásának törekvéseivel.

Fontos cél az új, illetve idegenhonos károsítók behurcolásának, megtelepedésének és terjedésének megakadályozása, amihez hatósági feladatok kapcsolódnak. Ide tartozik a növényútlevél rendszerének megerősítése is: a tervek szerint a termelők oktatására helyezik a hangsúlyt a jövőben, hogy kellő szaktudás birtokában állítsák ki a növényútlevelet.

Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke hangsúlyozta: ma 3-4 gazdálkodó lát el 100 embert élelmiszerrel, ami hatalmas erő, ugyanakkor emiatt terjedhetnek az érzelmeken alapuló téves elképzelések a mezőgazdaság természetkárosító voltáról. Ez ellen fel kell emelni a szavunkat, figyelmeztetett. Azt se felejtsük el, hogy miközben az EU-ban betiltanak növényvédő hatóanyagokat, a hozzánk érkező importárukban ugyanúgy benne lehetnek azok a szermaradékok, mint korábban. Magyarországon az egy hektárra kiadott növényvédő szerek mennyisége az uniós átlag alatt alakul, így a fűnyíróelven alapuló csökkentés súlyosabban érintene bennünket, mint például a Benelux államokat, ahol a felezés után is több maradna, mint a hazai 1,7 kilogrammos felhasználás.

Fotó: Horváth Csilla

A 18. Növényorvos Napon miniszteri elismerő oklevelet vett át Varga Katalin, Pethő Zoltán és Popovics István.

Kiváló növényorvos kitüntetésben részesült Gerda Anikó, Gál Orsolya, Tímár István, Laposa János, Hódi László Sándor és Buglyó Norbert.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: