A biobanán-termesztés globális központjának is nevezhető perui Chira-völgy sem úszta meg, már ott is
vagyis lépten-nyomon kimutatják a talajból a banánt betegítő Fusarium oxysporum f. sp. cubense gomba trópusi 4-es rasszát (TR4). Ahol pedig ez a talajból fertőző kórokozó megtelepszik, ott évtizedekig is eltart, mire újra érdemes megpróbálkozni a Cavendish, vagy más fogékony banánfajta termesztésével. (Jelenleg a Cavendish lényegében az egyetlen termesztésben lévő banánfajta, más kultúrnövénynél elképzelhetetlen ilyen szintű globális monokultúra.)
A Chira-völgyben mintegy 8 ezer kistermelő termeszt biobanánt 10 ezer hektáron, ők állítják elő a világpiacra kerülő biobanán kb. negyedét.
idézi a fruitnet.com portálon megjelent cikk Gert Kema professzort, a Wageningeni Egyetem kutatóját, aki arra is emlékeztet, hogy
A fuzáriumos betegség ellen jelenleg nincs gyógymód, ahol megtelepszik, ott évekre fel kell hagyni a termesztéssel. A kutatók több szálon futtatják a perui régióban a segítségnyújtást.
tekintve, hogy mire a tünetek már szemmel is láthatók, addigra már túl késő bármilyen beavatkozás. Másodsorban pedig új, ellenálló fajták nemesítésén is dolgoznak a nagy banános cégekkel (Chiquita, Keygene, MusaRadix) együttműködve.