Az elmúlt héten téliesre fordult időjárásunk, hosszú idő óta először alakult az átlaghőmérséklet alacsonyabban az ilyenkor szokásosnál. Már múlt csütörtökre virradó éjszaka országszerte fagyott, és -1 és -4 fok közötti minimumok voltak jellemzőek, vasárnap és hétfőn reggelre pedig többfelé -5 fok alá hűlt a levegő. Pénteken egy melegfront hatására többnyire 10 fok közelébe melegedett még a levegő, de a hétvége óta nagy területen a maximumok is csak 5 fok körül vagy az alatt alakulnak.
A talaj felső fél méteres rétege sokfelé telített, az Alföldön egyre nagyobb területeken jelentkezik belvíz. Az őszi talajmunkákhoz is sokfelé túlságosan sáros a talaj.
A repce jól fejlett, hamar elérte a 6-8 leveles állapotot, az árpára már jellemzőek a bokros állományok, a búza pedig többfelé 3-5 leveles állapotban van.
A hét végéig még további számottevő mennyiségű csapadékra van kilátás. Ugyanakkor ma megenyhül az idő, a havazást ónos eső, havas eső, majd eső váltja, és pénteken is eső várható. Szombat reggeltől északnyugatról délkelet felé ismét egy csapadékzóna vonul át hazánk fölött, ebből eleinte még havas eső, hó is lehet, majd napközben eső várható, ami este a keleti országrészben havas esőbe, hóesésbe vált.
A ma átvonuló melegfront mögött megenyhül az idő, pénteken és szombaton csak kevés helyen lehet gyenge fagy éjszakánként, napközben pedig a déli, délkeleti országrészben 10 fok fölé melegedhet a levegő, miközben északon csak 1-3 fok lesz. Vasárnaptól ismét lehűlésre lehet számítani, országszerte fagypont alá hűl a levegő, a jövő hét első napjaiban többfelé -5 foknál is hidegebbek lesznek a hajnalok, és többfelé napközben is fagyni fog. A hét közepétől is csak kis mértékben nő a nappali felmelegedés mértéke.