És mi van, ha nem is tesz minket, kávéfüggőket reggelente boldoggá és éberré, ahogyan azt mindig is hittük? Mi van, ha csak betölti az egyik napról a másikra keletkezett űrt?
Tulajdonképpen ez az eredménye több friss tanulmánynak, amelyeket a közelmúltban a Német Alváskutató és Alvásgyógyászati Társaság (DGSM) mutatott be.
A tudományos elmélet szerint azok, akik rendszeresen kávéznak, reggelente inkább kis drogként fogyasztják a kávét. Az első csésze kávé reggel kielégíti ezt. De nem feltétlenül leszünk tőle energikusabbak. Az energia már ott van. Inkább az agy jutalmazó rendszerét csiklandozza, elárasztva a szervezetet többek között a dopamin nevű neurotranszmitterrel vagy a noradrenalin nevű hormonnal.
A svájci alvásorvosok is alaposan nekiláttak a dolognak. Elválasztották a kávéfogyasztókat, és arra kérték őket, hogy egy-két hétig tartózkodjanak a kávétól, hogy újra érzékenyek legyenek erre a pszichoaktív anyagra. A kísérlet után megállapították, hogy ha azt akarjuk, hogy a kávé és más koffein tartalmú italok ébresztő hatásúak legyenek, akkor nem szabad folyamatosan és sokat fogyasztani belőle.
Ugyanakkor hangsúlyozzák, azt a tudományosan megalapozott feltételezést, hogy a kávéfogyasztás védelmet nyújthat a neurodegeneratív betegségekkel szemben, egyes pszichiátriai problémák esetén a rendszeres fogyasztás szintén kedvező.