Az alkalom nem csak a nyertes települések számára volt emlékezetes, a meghívottak együtt emlékezhettek meg hazánk legnagyobb múlttal rendelkező környezetszépítő versenyének 30. évfordulójáról.
A mozgalom megtanít bennünket arra, hogy becsüljük a kétkezi munkát, a környezettudatos élet fontosságát, a közösségi összefogást. Hiszünk abban, hogy a megszépült településeket a turisták szívesebben keresik fel, hallhattuk Erdei Bálint, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgató-helyettese köszöntőjében. Borbás Marcsi fővédnök szerint a VMO nem is a versengésről, hanem az összefogásról szól. Nincs is ennél fontosabb, hallottuk. Mára eljutottunk oda, hogy az emberiség nagy része elszakadt a természettől, belefullasztjuk magunkat a szemétbe.
Az eltelt harminc év alatt több mint 9000 nevezés érkezett a versenybe a településektől. Évente több mint 50 szakmai díjat osztottak ki és csaknem 30 szakmai szponzor segíti a munkát. Az értékelésben mintegy180 önkéntes zsűritag, 30 szervezőbizottsági tag és 14 értékelőbizottsági tag vesz részt. A verseny egyre növekvő népszerűségét jelzi az online felületeken való jelenlét, ahol több mint 60 ezren követik a mozgalom híreit. A három évtized alatt 13 arany minősítés született az Európai Virágos Városok és Falvak (Entente Florale Europe) európai versenyében, ahol a hazai legvirágosabb települések mérhetik össze felkészültségüket európai társaikkal.
A verseny zsűrije öt fő kategóriában dönt évente: az 1000 lakosnál kisebb és nagyobb falvakat, a 30 ezer fő alatti és feletti városokat, valamint Budapest kerületeit értékeli. Van lehetőség tematikus díjakra is pályázni, így van olyan település, mely több kategóriában is elindul. Románia, Szerbia és Szlovákia magyarlakta települései is részt vesznek a hazai virágosítási versenyben.
Idén 492 pályázat érkezett. 1000 fő alatti falu kategóriában Alsómocsolád az idei nyertes. A baranyai település évtizedek óta elkötelezett a fenntarthatóság és a környezetszépítés mellett.