Több mint 50 éven keresztül foglalkozott szőlőszaporítással, szőlőnemesítéssel, emellett pedig jelentős oktató munkát végzett a Keszthelyi Egyetemen. Georgikon 28 nevű alanyával világszerte dolgoznak a szakemberek, de a cserszegi fűszeres szőlőfajta is ismert és közkedvelt.
Eredményei ma már messze túlmutatnak hazánk határain, fajtái külföldön is termesztésben vannak. A fajtáiból előállított borokat rangos borversenyeken díjazták. Cserszegi fűszeres bora még az állami minősítés előtt, 1980-ban Ljubljanában nemzetközi borversenyen 1200 bor vetélkedőjében nagydíjat kapott.
Több mint 20 évig oktatott szőlőtermesztést és borászatot. Életében borversenyek elnöke, bírálóbizottsági tagja. Előadásokat tart, részt vesz borfesztiválok, tudományos napok rendezésében… Négy díszpolgári címmel (Keszthely, Csopak, Cserszegtomaj, Balaton) és számos helyi, valamint országos elismerésben részesült. Fajtáival maradandót alkotott és hasznára válik az egész szőlészeti és borászati társadalom számára. Bár a pálinka kultúra is felfedezte a Cserszegi fűszerest. Több ígéretes kék-szőlő kísérletét még halála előtti években kezdte el, de befejezni már nem tudta. Sok ígéretes mag nélküli csemege szőlő fajtát is nemesített.
Szakmai tanítómestereit becsülte, diákjait tisztelte. A szőlészet szeretetére nevelt. Szőlőtermesztést, borászati ismereteket tanított, és tőle sajátították el a növendékek a bor értékelését, a borbírálat szabályait és a kulturált borfogyasztást is.
– mondta tanítványainak.
Hazánkban az eredményeket évtizedek múltán hozó szőlőnemesítés jeles személyisége Bakonyi Károly.
Munkájának nagyszerűségét fémjelzi életművének a Magyar Nemzeti Értéktárba kerülése – írja könyvében Hajdú Edit.
Bakonyi Károly 2010-ben, 89 éves korában hunyt el.