0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 14.

102 éve született Dr. Bakonyi Károly

Bakonyi Károly kertészmérnök, szőlőnemesítő, Csopakon született 1921. dec. 22-én a Ranolder (a mai Jásdi Pince) vincellérlakásában. Bakonyi Károly nem csak itthon, de nemzetközi körökben is ismert és elismert.
Egész életét meghatározta a szőlő iránti szeretet.

Több mint 50 éven keresztül foglalkozott szőlőszaporítással, szőlőnemesítéssel, emellett pedig jelentős oktató munkát végzett a Keszthelyi Egyetemen. Georgikon 28 nevű alanyával világszerte dolgoznak a szakemberek, de a cserszegi fűszeres szőlőfajta is ismert és közkedvelt.
Ered­mé­nyei ma már messze túl­mu­tat­nak ha­zánk ha­tá­rain, faj­tái kül­föl­dön is ter­mesz­tés­ben van­nak. A faj­tái­ból előál­lí­tott bo­ro­kat ran­gos bor­ver­se­nye­ken dí­jaz­ták. Cser­sze­gi fű­sze­res bo­ra még az ál­la­mi mi­nő­sí­tés előtt, 1980-ban Ljub­lja­ná­ban nem­zet­kö­zi bor­ver­se­nyen 1200 bor ve­tél­ke­dő­jé­ben nagy­dí­jat ka­pott.

A Nesz­mé­lyi Hill­top Rt.-ben előál­lí­tott 1997-es év­já­ra­tú bor 1998-ban Ang­liá­ban 7500 bor ver­se­nyé­ben az Év Fe­hér­bo­ra ki­tün­te­tő cí­met nyer­te el.

Több mint 20 évig oktatott szőlőtermesztést és borászatot. Életében borversenyek elnöke, bírálóbizottsági tagja. Előadásokat tart, részt vesz borfesztiválok, tudományos napok rendezésében… Négy díszpolgári címmel (Keszthely, Csopak, Cserszegtomaj, Balaton) és számos helyi, valamint országos elismerésben részesült. Fajtáival maradandót alkotott és hasznára válik az egész szőlészeti és borászati társadalom számára. Bár a pálinka kultúra is felfedezte a Cserszegi fűszerest. Több ígéretes kék-szőlő kísérletét még halála előtti években kezdte el, de befejezni már nem tudta. Sok ígéretes mag nélküli csemege szőlő fajtát is nemesített.

Nemesített szőlőfajták: Nemes olaszrizling, Cserszegi fűszeres, Fehér chassellas K16, Piros chassellas K18, Nektár, Olaszrizling GK18, Olaszrizling GK37, Rozália, Rozália GK1, Korona, Pátria, Rizlingszilváni K3, Pelso, Georgikon 28, Teleki 5C GK40.

Szakmai tanítómestereit becsülte, diákjait tisztelte. A szőlészet szeretetére nevelt. Szőlőtermesztést, borászati ismereteket tanított, és tőle sajátították el a növendékek a bor értékelését, a borbírálat szabályait és a kulturált borfogyasztást is.

„Úgy dolgozzál, mintha örökkön élnél, és úgy imádkozzál, mintha holnap meghalnál!”

– mondta tanítványainak.

Hazánkban az eredményeket évtizedek múltán hozó szőlőnemesítés jeles személyisége Bakonyi Károly.

A végtelen becsületes, hiteles és nagyszerű szakember az alany-, a bor-szőlő- és csemegeszőlőfajták nemesítése terén kiváló eredményekkel gazdagította a Kárpát-medence szőlő- és borkultúráját, valamint hozzájárult a biodiverzitás sokszínűségéhez, a magyar szőlő- és borágazat hazai és nemzetközi híréhez.

Munkájának nagyszerűségét fémjelzi életművének a Magyar Nemzeti Értéktárba kerülése – írja könyvében Hajdú Edit.

Bakonyi Károly 2010-ben, 89 éves korában hunyt el.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: