Fehérbor kategóriában a balatonfüredi Figula Pincészet 2022-es Sóskút Olaszrizlingje, a vörösborok mezőnyében pedig a badacsonyi 2HA Szőlőbirtok és Pincészet 2019-es Syrah-ja nyerte el a Magyar Borszakírók Köre (MBK) által odaítélt, 2023-as Magyar Bor Nagydíjat. A Dr. Kosárka József Emlékdíj nyertese az egri St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet.
A Magyar Borszakírók Köre 2023-ban nyolcadik alkalommal értékelte a magyar termelők által az elmúlt öt évjáratban készített száraz és félszáraz borokat, és alkotta meg a legjobbnak ítélt fehér- és vörösborok Super 12 listáját. A merítésben a tagok által 2023-ban kóstolt és magas minőségűnek tartott borok szerepeltek.
A közlemény szerint a beszavazott borok listája több fordulón keresztül folyamatosan szűkült, míg végül kialakult a tizenkét fehérbor és tizenkét vörösbor mezőnye. Ezek közül december végén, Budapesten rendezett vakkóstolón választotta ki a tagság a Magyar Bor Nagydíj 2023 nyerteseit.
A Badacsonyi borvidék már többször is szerepelt a legjobbak között, de most először történt, hogy nem fehér-, hanem vörösborral vitte el a nagydíjat, és az is először fordul elő, hogy mindkét díjazott borászat a Balaton borrégióban működik.
A Magyar Borszakírók Köre tavaly alapított különdíjat akkor elhunyt alapító ügyvivő elnöke, Kosárka József tiszteletére. Az elismerést minden évben az a pincészet nyerheti el, amelynek legtöbb különböző borát jelölik a tagok a Super 12 választáson, azaz a legszélesebb borválasztékot képviseli a kiemelkedő magyar borok versenyében.
A díj 2023-as nyertese, az egri St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet az elmúlt nyolc évben 6 fehérborral és 8 vörösborral került fel a legjobbak Super 12-es listájára, és a 2023-as megmérettetésen 5 különböző borát is jelölték a tagok.
A díjakat 2024 első negyedévében adják át Budapesten.
A Magyar Bor Nagydíj egyedülálló formátumot képviselő borverseny, hiszen a borszakírók először szavazataikkal rangsorolják az elmúlt öt évjárat azon borait, amelyek megítélésük szerint „kiemelkedő minőségükkel a legigényesebb fogyasztói elvárásoknak is megfelelnek, illetve nemzetközi összehasonlításban is versenyképesnek bizonyulnak”, majd a legtöbb jelölést kapott borokat kétszer is bírálják, különböző sorrendben, két bizottságban.
A régiókat tekintve a balatoni borok 7 helyet hoztak el a 24-ből, de a Pannon borrégió is ugyanennyi helyet érdemelt ki. A borok között 17 a fajtabor és 7 a házasítás volt. Érdekesség, hogy az olaszrizling egyre nagyobb helyet kap a fogyasztók és a szakma kosarában is, hiszen idén 5 olaszrizling került be a tizenkét legjobb fehér közé.
A két listára az alábbi fehér- és vörösborok kerültek (ABC sorrendben):
Czurda Henrik Szőlőskertje Riesling „Ha szárazon szereted” 2021 Pannonhalma
Csetvei Pince RawKa Ezerjó Amfora 2022 Mór
Figula Pincészet Öreghegy Olaszrizling 2018 Balatonfüred-Csopak
Figula Pincészet Sóskút Olaszrizling 2022 Balatonfüred-Csopak
Gilvesy Pincészet Rajnai Rizling „Tarányi” 2020 Badacsony
Györgykovács Imre Olaszrizling 2020 Somló
Holdvölgy Birtok Intuition No. 3 Furmint 2018 Tokaj
Pálffy Pince Olivin 2020 Balatonfelvidék
Planina Borház Csencsevár Olaszrizling 2022 Pécs
St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet Mária 2021 Eger
Steigler Pince Zöldveltelini bio 2022 Sopron
Zelna Borászat Farkó-Kő Olaszrizling 2020 Balatonfüred-Csopak.
2HA Szőlőbirtok és Pincészet Syrah 2019 Badacsony
Almagyar Érseki Szőlőbirtok Kadarka Superior 2020 Eger
Bock Borászat BV Syrah Extreme 2020 Villány
Etyeki Kúria Pinot Noir 2018 Etyek
Németh János Pincészet Kadarka Válogatás 2020 Szekszárd
Pannonhalmi Főapátság Pincészete Infusio 2020 Pannonhalma
Riczu Tamás Borászata Villányi Franc 2019 Villány
Sebestyén Pincészet Iván Bikavér 2018 Szekszárd
Szeleshát Borászat Gubac Merlot 2018 Szekszárd
St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet Egri Bikavér Grand Superior Nagy-Eged-dűlő 2019 Eger
St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet Merengő 2019 Eger
Vesztergombi Pincészet Csaba 2020 Szekszárd