0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 5.

Nem mindegy, hogy csirke vagy skorpió szökik át a szomszédba

Vannak, akik a megszokott társállatok helyett ritkább fajokat tartanának – érdeklődésből, vagy "menőzésből"...Ez nem lehetetlen, de nem is olcsó, továbbá szigorúan szabályozott tevékenység.

A veszélyes állatokhoz engedély kell

Magyarországon a veszélyes állatok tartására szigorú szabályozás vonatkozik, mely az állatok érdekeit és a közösség biztonságát is szolgálja. Külön törvény foglalkozik a veszélyes állatok tartásával.

Ennek értelmében veszélyesnek minősülnek a nagyragadozók, mérges kígyók, mérgező hüllők, nagyméretű pókok és bizonyos egzotikus rovarok.

Az ilyen állatok csak engedéllyel tarthatók, és a tartási körülményeik is szigorúan meghatározottak.
Az engedély megszerzésének több feltétele van, az állattartó nem lehet büntetett előéletű, rendelkeznie kell megfelelő állattartási és biztonsági létesítményekkel, és képesnek kell lennie az állat megfelelő ellátására és gondozására.

Az engedélyeseknek folyamatosan együtt kell működniük az állatjóléti hatósággal, akik rendszeresen ellenőrzik a tartási körülményeket. Az engedélyeseknek emellett arról is gondoskodniuk kell, hogy a veszélyes állataik ne jelentsenek kockázatot a lakosságra nézve. Hiszen, nem mindegy, hogy egy csivava szökik ki az utcára, vagy egy bölény…

Veszélyességi fokozatok

A házikedvencek létszámában a kutyák, macskák, rágcsálók és díszmadarak vezetnek, melyek igen nagy faj és fajtagazdagságban beszerezhetők, ám egyre növekszik a veszélyes állatokat tartók száma is. Ezek az állatok pedig nem egy cuki cica személyiségével rendelkeznek, hiszen vadállatok, szó sincs esetükben akár több ezer éves háziasításról.

A veszélyességnek is vannak fokozatai. Az elővigyázatosságot igénylő állatok kategóriájába tartozók kicsit veszélyesebbek az átlagosnál, ám valójában az emberek számára a legkevésbé ártalmasak. Ide tartoznak például a struccok, sörényes hangyászok és a tevék.

Az elővigyázatosságot igénylő állatokat olyan személy tarthatja, aki cselekvőképes és a rendeletben előírt tartási és biztonsági feltételeket garantálja.

Közepesen veszélyes kategóriába 223 állatfaj tartozik, többségük hüllő. A közepesen veszélyes állatok közül azok, amelyek rendelkeznek méreggel, csak akkor tarthatók, ha a tulajdonosuk tart az állatfaj mérge ellen használható ellenanyagot, így baleset esetén a szükséges ellátást megkezdheti ezzel. Ebbe a kategóriába tartoznak még a skorpiók, szirti sasok, vörös óriáskenguruk és szürke farkasok.

A különösen veszélyes állatok kategóriájába azokat sorolták, melyek néhány pillanat alatt képesek halált okozni.

Ide tartoznak többek között bizonyos medúzák, pörölycápák, krokodilok és rozmárok, sőt az emberszabású majmok, majomevő sasok, krokodilok, pumák, párducok, kazuárok, és meglepő módon pedig még a zsiráfok is.

Különösen veszélyes állatok csak állatkertekben tarthatók, ahol a gondozóknak is megfelelő képesítéssel kell rendelkezniük.

A veszélyes állatok tartása felveti azt a problémát is, amelynek léteznie sem kellene felelős állattartás során. A kutyamenhelyekre rendszeresen érkeznek be megunt, út szélén kirakott, vagy olyan kutyák, melyeket gazdájuk például megromlott egészsége vagy anyagi helyzete miatt nem tud már ellátni.

Húsvét után nyulak, kiscsibék és kacsák érkeznek nagy számban a menhelyekre, ám egy veszélyes állattal nem szokás besétálni egy menhelyre – pedig még ez is jobb lenne, mint például az aligátorteknősök szabadon engedése.

Ebből adódóan már baleset is történt hazánkban, hiszen e teknősök veszélyes ragadozók, a hazai klíma változása odáig vezetett hogy már szaporodni is képesek egyes vizeinkben.

Eredeti élőhelyükön számítanak támadásukra az ott élők, ám a hazai strandolók egyelőre nincsenek felkészülve e fajokra. A szabadon engedett ékszerteknősök az emberre nem veszélyesek ugyan, de a mocsári teknősöket kiszorítják az élőhelyükről.

Ez is érdekelheti:

Állatparkok a Balatonnál

Perlik a floridai idősotthont, ahol aligátor okozott halálesetet

Forrás: magyarmezogazdasag.hu