„Egyes cégeknek vélhetően jól alakult az elmúlt időszak, főleg a precíziós gazdálkodásra kiírt pályázatnak köszönhetően, de azt gondolom, nem ez az általános kép. Én épp az ellenkezőjét látom, nagyon nehéz piaci helyzet alakult ki.
májustól viszont egyértelműen letört a jelleggörbe, erős esésbe mentünk át, megjelentek a problémák”- fogalmazta meg véleményét Hernek Zoltán.
A 2022-es pályázatok, melyeket még 2021-ben adtak be az ügyfelek, gyakorlatilag elfogytak, emiatt következett be a relatív jelentős csökkenés. Ha a 2022-es támogatással „felturbózott” mennyiségeket nézzük, ennek nyilvánvalóan be kellett következnie. A nagy kérdés, hogy valóban ekkorának kellett-e lennie a visszaesés mértékének, hiszen a 2022-es képest 2023-ban erős, 35 -40 százalékos csökkenést lehetett tapasztalni az erőgépek területén. Azt már márkája, típusa válogatja, hogy kinek több lett, kinek kevesebb.
Lehet, hogy három év múlva is ráért volna, de mivel most van támogatás, most vásárolnak. Az előrehozott beruházások minden esetben fékezik a következő évek eladásait, mivel kényszerberuházásból elvégzett beszerzésről van szó.
„Ezt el kell tudni fogadni, számolni lehet vele. Viszont érdekes az utózöngéje, átcsapott egyfajta elkeseredett hangulatba, hiszen a terményárak időközben beszakadtak, ha nem viszik a terményt, nem jut pénzéhez a gazda, elhalasztja a beruházást. Ez együtt eredményezte, hogy gyakorlatilag 2023. októberben – novemberben a piac összeomlott, amit már a nyáron lehetett látni”- hívta fel a figyelmet a szakember.
Nagyon megosztó lesz, megjelennek azok az ügyfelek, akik csak akkor vásárolnak eszközt, ha nyertek. Mindez még képlékeny, hiszen jelen pillanatban még ki sem írták a pályázatokat. Ennek következményeként lesznek olyan vállalkozók, akik már hamarabb elkezdik a beruházást, olyanok, akik csak a támogatások tükrében, de olyanok is, akik nem kívánnak élni a pályázati lehetőséggel, mert vagy nem felelnek meg, vagy nem akarnak éveket várni, mert szükségük van a gépre.