0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 20.

Nem mindegy, milyen színű hálóval védi a termést

A kártevő rovarok minden kertész rémálmai. Bár többféle vegyszerrel védekezhetünk ellenük, mégis egyre többen igyekeznek elhagyni ezeket. A háló lehet az egyik jó alternatív megoldás – de nem mindegy, milyen színű!

A rovarok ellen többféle védőhálót is találhatunk a boltok kínálatában. Azt gondolhatnánk, hogy a legfontosabb a lyukak mérete, hiszen a sűrűbb szövésűek a kisebb rovarokat is távol tartják (sajnos a beporzást végzőkkel együtt). Azonban a Tokiói Egyetem Kiotói Prefektúra Mezőgazdasági, Erdészeti és Halászati Központban végzett kísérlete felfedte, hogy a piros színű háló lehet leghatékonyabb a kártevők ellen – írja a Phys.org.

piros színű rovarháló hatékonyabb a feketénél
Képünk illusztráció
Fotó: Neil Yonamine: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/meh-halo-hatterkep-allatfotok-14518584/

A kísérletben fekete, fehér és piros hálókat használtak, valamint ezeknek a színeknek a kombinációit is. Emellett a lyukak nagysága is különbözött. Egy póréhagyma fajta állományaiban figyelték meg a dohánytripszek (Thrips tabaci) kártételét különböző színű és sűrűségű hálók alatt. Egészen megdöbbentő volt az eredmény.

„Olyan piros színű hálót teszteltünk, melyen a lyukak mérete nagyobb volt, mint a rovar. (Tehát fizikailag képes lett volna átmászni rajta.) Ennek ellenére mégis hatékonyabban tartották távol, mint a gyakoribb fekete vagy fehér színű, kisebb lyukú hálók”

– mondta Masami Shimoda professzor. „A legtöbb rovar nem rendelkezik a piros szín észlelésére alkalmas fotóreceptorokkal, ezért nem látják ezt a színt. Ezért is érdekes a felfedezésünk, hogy egy számukra láthatatlan színnel lehet őket kordában tartani.

Be kell-e teljesen fedni a növényeket?

Összességében minden olyan háló jól szerepelt a kísérletben, melyben piros színű szálak is voltak. A következő kísérletben a kutatók azt is megvizsgálták, mennyire kell takarni a növényeket a megfelelő védelemhez: takarás nélküli kontroll, teljes takarás, csak felülről illetve csak oldalról takarták a a különböző ágyásokat.

Mivel a térségben elszaporodtak a dohánytripszek, ezért szükséges volt kémiai úton is védekezni. A teljesen takart póréhagymákra kellett a legkevesebb rovarölő szert kiszórni, és innen takarították be a legjobb piaci értékkel rendelkező termést is. A részben takart veteményben eggyel több rovarölős kezelésre volt szükség a teljesen takarthoz képest. A takarás nélküli kontroll a piros színű hálósakkal bármi módon takart állományokhoz képest 25-50 százalékkal több vegyszeres kezelést igényelt.

„A piros színű hálók drágábbak, mint a rovarölő szerek. Azonban hosszú távon megtérül a beruházás, mivel éveken át újra lehet használni ezeket. Emellett nagyon hatékonyak a kártevők távoltartásában anélkül, hogy permetezni kellene”

– mutatott rá Shimoda. Hozzátette, hogy a céljuk olyan háló megalkotása, mely az emberi szem számára nem látszik pirosnak, de a rovaroknak azonban továbbra is láthatatlan marad. Véleménye szerint ezzel csökkenthető lenne a gyártási költség, és ellenállóbbá válna a termék.

A piros színű hálók alkalmazásának még egy előnye van: mivel nem kell olyan sűrűnek lennie, így jobban szellőznek, ami csökkenti a gombás betegségek kialakulásának esélyét, valamint több napfény jut a növényekhez is. Sőt, a jobban áramló levegőnek köszönhetően nem is melegszik fel annyira, mintha fólia alatt lenne a kultúra. Ez pedig a dolgozók számára is könnyebbé teszi a munkát.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: