A búza ára Európában esett, és megközelíti a 200 euró/t (78.248 Ft) határt. Az Agritel elemzői szerint a lefelé irányuló nyomás némileg csökkent, de túl kevés új tényező van ahhoz, hogy a piac talpra álljon. Az árcsökkenés fő oka az Oroszország és Ukrajna részéről kiélezett árverseny. Az Ukrajnában, Oroszországban és Európában még elérhető régi termés mennyisége miatt verseny folyik a piaci részesedésért, ami természetesen negatív hatással van a gabonaárakra. Az orosz fekete-tengeri Novorosszijszk kikötőjében jelenleg 198,95 euró/t alatti áron rakodnak búzát, ami tovább nyomja az európai árakat.
Az Európai Bizottság a közelmúltban 161,01 euró/tonnás búza FOB-árat közölt az ukrán exportkikötőkben. Ez 15 euróval kevesebb, mint a hónap elején, ugyanakkor körülbelül 46 euróval alacsonyabb árakat kérnek a roueni francia exportőrök, 206 eurót tonnánként.
Franciaország eddig összesen 5,4 millió tonna búzát exportált. Románia 4,7 millió tonnát exportál, Lengyelország pedig 2,5 millió tonna búzát adott el a világpiacon. Litvánia és Németország jócskán lemaradt exportőrként, egyenként 1,8 millió tonnával. Az európaiak eddig összesen 20,6 millió tonna búzát adtak el (beleértve a durumbúzát és a búzalisztet is) harmadik országoknak – 5%-kal kevesebbet, mint egy évvel ezelőtt.
Csaknem 4 millió tonna, vagyis a malmi búza behozatalának több mint kétharmada Ukrajnából érkezett. A többi Kanadából, Moldovából és Oroszországból. Tekintettel a betakarításból származó magas készletekre, a gabonaárak emelkedésének lehetőségei nagyon korlátozottak, mivel a legkisebb áremelkedés nagy valószínűséggel hatalmas új eladásokat eredményezhet a kereskedők és a gazdálkodók körében – mondja az Agritel. Ugyanez vonatkozik más gabonafajtákra is, amelyek készletei január végén érték el 2019 óta a legmagasabb szintet.
Rosszabb helyzetben a kukorica
A kukorica ára még nagyobb mértékben esett, mint a búzáé az elmúlt hetekben, mivel Ukrajnából láthatóan még nagyobb volt a kínálati nyomás. Az európai határidős piacon a kukorica márciusi ára a közelmúltban 170 euró (66.511 Ft) alá esett. A Bizottság jelentése szerint a kukorica FOB-árai a francia bordeaux-i berakodási ponton 172 euró/tonna. Ugyanakkor az ukrán exportkikötők tonnánként 154 eurós árat jelentenek. A Bizottság adatai szerint az európai kukoricaimport eddig elérte a 10,9 millió tonnát. Ebből 6,8 millió tonna Ukrajnából, a többi Brazíliából, Kanadából, Szerbiából és Oroszországból érkezett. A fő vásárló Spanyolország, eddig 4,9 millió tonnával. Németország legalább 460 000 tonnát vásárolt. Az olcsó import mellett más gondjaik is vannak a gazdáknak: Franciaországban és Németországban az eső és a belvíz az, ami sok régióban nehezíti a szántóföldi munkákat.