0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 13.

Kamattámogatási programok a mezőgazdaságban

A jelen időszakban, a mezőgazdaságban minden finanszírozási eszköz szerepe felértékelődik - hangzott el az agrárvállalkozások  finanszírozási helyzetéről és lehetőségeiről, valamint az AVHGA szerepéről tartott sajtótájékoztatón.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy most minden forint, legyen az árbevétel, támogatás vagy hitel, különösen fontos szerepet játszik egy-egy gazdaság működtetésében, ezért fontos minden pénzügyi eszköz.

Feldman Zsolt szerint a mezőgazdaságot is érintő gazdasági nehézségek ellenére, a finanszírozási oldalon olyan innovatív eszközöket tudnak felsorakoztatni, amelyekkel segíteni tudják a gazdálkodókat.

A magyar gazdaság teljes hitelállományának 14,6 százaléka a mezőgazdaság és élelmiszeriparhoz kapcsolódik, ez pedig megmutatja jelentőségét nemcsak gazdálkodói, hanem a hitelintézetek oldaláról is – fogalmazott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár. A 2023 harmadik negyedéves adatok szerint a teljes mezőgazdaság hitelállománya 1050 milliárd forint volt, aminek 69 százaléka valamilyen formában a támogatott hitel kategóriájába esik. Társas vállalkozások 670 milliárd forintot, 377 milliárd forintot pedig az egyéni gazdaságok vontak be a működésük vagy beruházásuk finanszírozásába. „Ebből is látható, hogy nagyon fontosak azok a konstrukciók, amelyek elérhetővé teszik ezeket a mezőgazdaság szereplői számára” – fogalmazott az államtitkár. Tájékoztatása szerint

az egyéni gazdálkodók tekintetében dominánsak a beruházási hitelek, de a túlnyomó része, a hitelek 60 százaléka a szántóföldi növénytermesztéshez kapcsolódik.

Társas agrárvállalkozások esetében a hitelek legnagyobb része az állattenyésztéshez kötődik (47,2%), kisebb százaléka pedig a szántóföldi növénytermesztéshez. A számokból és a kihelyezett hitelekből jól érzékelhető, hogy az elmúlt időszak hatásai (aszály, vámmentes ukrán gabonaimport) a növénytermesztésben növelték leginkább a hitelállományok számát.

Feldman Zsolt felhívta a figyelmet rá, hogy az elmúlt időszakban kiemelten fontos szerepe volt a kormány által nyújtott támogatott hiteleknek. Mint például a 2022-es évben, amikor 100 százalékban kamattámogatott hitelkonstrukciót tudott nyújtani az aszály sújtotta ágazatoknak. A tavalyi évben pedig elindulhatott az Agrár Széchenyi Kártya MAX+ konstrukció, amelyik 5 százalékos kamatköltséggel valamennyi mezőgazdasági termelő számára, 100 millió forintos hitelösszegig érhető el. A Nemzetgazdasági Minisztérium égisze alatt működő, az Agrárminisztérium szakmai együttműködésével közös konstrukció eredményét mutatja, hogy több mint 4500 termelői igény érkezett rá, nagyságrendileg 112 milliárd forint értékben. Ebből 2950 termelő számára már aláírásra is került a hitelszerződés, körülbelül 75 milliárd forint értékben. Az államtitkár szerint jól látható ezekből a számokból, hogy a jelentős költségvetési források biztosítása, a működő kamattámogatási programok sok ezer gazdálkodó számára jelentenek elérhető finanszírozást. A mezőgazdasági termelés finanszírozásában további segítség, hogy az egységes kérelmekhez kapcsolódóan 152 ezer mezőgazdasági termelő 422 milliárd forinthoz jutott hozzá.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: