Természetes körülmények között barna-fehér óriáspandák kizárólag a kínai Shaanxi Qinling-hegységben fordulnak elő. Nincs is belőlük sok, 1985-ös felfedezésük óta mindössze hetet találtak, közülük egy él fogságban.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban közzétett tanulmányukban bemutatták, hogy a csoport szekvenálta egy fogságban tartott, barna bundájú óriáspanda génjeit, és az eredményeket összehasonlította több száz fekete-fehér panda génjeivel.
A kutatás menete
Először az egyetlen fogságban élő barna bundájú óriáspanda genomjának szekvenálását végezték el, majd a génjeit összehasonlították egy másik, vadon élő barna bundájú óriáspandáéval, valamint 35 fekete-fehér pandáéval.
Mindkét pandának két példánya volt a gén mutáns változatából – mindkettőből 25 bázispár hiányzott. Az eredmények megerősítése érdekében a kutatócsoport további megerősítést keresett újabb 192 fekete-fehér panda genomjának szekvenálásával. Egyikük sem rendelkezett a mutáns génekkel.
A végső megerősítés érdekében pedig a CRISPR-Cas9 „genetikai olló” segítségével génszerkesztést alkalmaztak és több kísérleti egér genomjában ugyanazt a génmutációt hozták létre. Ezek az egerek mind világosabb bundával születtek.
Miután megtalálták a keresett mutációt, a csapat azt vizsgálta, hogy a gén milyen módon hogyan okozta a szőrzet színének megváltozását.
A kutatás egyedülálló betekintést nyújt a vadon élő állatok szőrszín-variációjának genetikai alapjaiba, és útmutatást nyújthat a ritka barna-fehér pandák tenyésztéséhez is.
Ez is érdekelheti: