0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 14.

Szamóca: szabályozzuk a környezetet és az életfolyamatokat

A Kertészet és Szőlészet múlt heti számában kezdtük közreadni a kecskeméti szamócanapon elhangzott előadások összefoglalóit. Ezúttal mélyebb élettani összefüggésekre világítunk rá és a biológiai védekezési módszereket ismertetjük.

Saját, összesen körülbelül 800 hektáros bogyósgyümölcs-ültetvényein próbálja ki fóliaházait a Haygrove, hangsúlyozta a cég hazai képviselője, Megyeri Tibor. A világon gyorsan terjed a szamóca és más bogyósok fedett ter­mesztése, elsősorban az időjárási szélsőségek kivédése érdekében. Számos előnye van még a módszernek: a fóliákban szabályozható a hőmérséklet és a páratartalom, semmi nem gátolja a szedést, kevesebb permetezéssel lehet védekezni a kórokozók ellen, és jobbak a biológiai védekezés lehetőségei. Nagy-Britanniában a forgalomba kerülő szamóca 90-95%-a talaj nélküli termesztésből származik.

Fontos a jó szellőzés

A jó fóliasátornak erős a vázszerkezete, hó- és szélálló, könnyen szellőztethető, és automatizálható a működtetése. Nem utolsó szempont az ár-érték arány. Fontos jellemzője a Haygrove-házaknak, hogy horganyzott acélból készül a vázuk, az utóbbi négy-öt évben pedig már nem is kör, hanem ovális keresztmetszetű, 80 × 40 milliméteres csőből, ami sokkal ellenállóbb a fizikai hatásoknak. Az íveket a helyszínen hajlítják, és csúcsíves házakat alakítanak ki, amelyekről könnyen lecsúszik a hó. A széles fóliaházukban nyolc ikersoros bakhát fér el, a ház magassága 4-4,5 méter lehet.

Szamócatermesztésben arra kell nagyon figyelni, hogy a növény szereti a fényt, de nem szereti a meleget, tehát jól kell tudni szellőztetni a termesztőberendezést.

A cég legújabb, Total Vent fóliaházában a kupola teljesen nyitható, így a fönt összegyűlő meleg levegőt ki lehet engedni a házból.

A cég termesztővápát is képes készíteni helyben a talaj nélküli termesztéshez. A módszer előnye, hogy teljesen egyenletes az állomány, kényelmesebben és hatékonyabban lehet dolgozni a növényekkel. Drága és profi öntözőrend­szert és tápoldatozást igénylő termesztéstechnológia, viszont az említett elő­nyei mellett a növényvédelemmel is sokkal kisebb a gond, nincs olyan fertőzésveszély, mint talajos termesztésnél. A közeget kétévente kell cserélni.

A jövőbeni pályázatokkal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet Megyeri Tibor, hogy előre kell készülni a beruházásokra: kidolgozott terv szükséges arról, hogy két-három év múlva mit kíván elérni a pályázó, meg kell lennie a vízjogi engedélynek. Az is fontos, hogy a pályázatírónak legyen tapasztalata, valamint rendelkezésre kell állni a kezdőtőkének a beruházáshoz.

Hormonok egyensúlya

Vicente Iniguez spanyol szaktanácsadó a növényi hormonok szerepéről beszélt és bemutatta, milyen összefüggésekre kell figyelemmel lennünk a termesztés és a stresszkezelés során.

A növények növekedési hormonjai az auxinok, a gibberellinek és a citokininek, stresszhormonjai pedig az abszcizinsav és az etilén.

A hajtáscsúcsban képződő auxin felelős az apikális dominanciáért, a virágrügy-képződésért, a termésfejlődésért és a másodlagos gyökerek megjelenéséért.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: