0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 14.

Olcsó és természetkímélő módszer pocok ellen

Az elmúlt évek enyhe telei miatt jelentősen elszaporodtak a mezei pockok a szántóföldeken, rendkívüli károkat okozva a növényállományban.

A védekezés során azonban fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a pocok sok állat számára jelent táplálékot, így különösen a védett vagy fokozottan védett ragadozómadarak mérgezésének kockázatát minimalizálják a gazdák, ezért a rágcsálók gyérítésében minden esetben a szabályoknak megfelelően járjanak el. 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal nemrégiben közleményt adott ki a mezei pocok elleni védekezésre engedélyezett készítményekről. Azonban az Agro-ökológiai Programban résztvevő területeken elsősorban a mikrobiológiai készítmények használata támogatott, továbbá szűkített növényvédőszer-lista engedélyezett, így a pockok gyérítése is korlátok közé szorul. Külön kivételt képez a növényvédőszer-mentes méhlegelő/zöldugar sáv, valamint a zöldugar-területek, ahol apavetően bármilyen növényvédő szer alkalmazása tilos. Vagyis, ha ezeken a területeken vegyszeres pocokgyérítés történik, akkor vis maior bejelentést kell tenni, melyhez csatolni kell az eseti felhasználási engedély másolatát.

pocok rágcsáló vadállat
Leggyakrabban mezőgazdaságilag megművelt területeken él, de mocsaras réteken is előfordulhat

A mezei pockok ellen a szántóföldeken egyébként agrotechnikai eszközökkel is lehet védekezni, ilyen például a forgatásos talajművelés és a szántás. A forgatásos, illetve a forgatás nélküli talajművelésről megoszlanak a vélemények. Mind a kettőnek megvan a maga előnye és hátránya is. Fel kell viszont készülni arra, hogy belátható időszakon belül előtérbe fog kerülni a forgatás nélküli talajművelés, ami pedig nem fogja megkönnyíteni a mezeipocok-populációk kordában tartását. A gazdálkodóknak a vetésváltás tervezésénél azonban figyelembe kell venniük, hogy a leendő vagy éppen pihentetési időszak alatt lévő zöld parlag, zöldugar, méhlegelő, lucerna, ideiglenes gyep, ökológiai másodvetéses területeken, a talaj védelmét célzó előírások miatt (KAP, AÖP), csak korlátozottan lehet agrotechnikai és egyéb műveletekkel fellépni a mezei pocok ellen.

Van viszont más módszere is a pocokgyérítésnek, és itt nem a házi és egyéb illegális módszerek alkalmazására gondolok, amelyek nem csak veszélyesek, de valójában semmivel sem hatékonyabb, mint az engedélyezett megoldások, hanem természetes, biológiai gyérítésről.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: