0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 28.

Jön a felmelegedés, a húsvéti időjárás virágba borítja a fákat

A korai csonthéjasok idén sem vészelték át tavaszi fagyok nélkül a virágzás időszakát. A folytatásban várható jelentős melegedés hatására egyre több gyümölcsfánk kezd virágozni, a fagymentes és jobbára száraz idő ehhez kedvező lesz.

A tavaszi vetések ugyanakkor várják az esőt, mert a talaj fölső rétege már nagy területen kiszáradt, de csapadék alig várható. Az őszi vetések intenzíven fejlődnek, fenológiai állapotuk jóval megelőzi a szokásosat, ezek a kultúrák bőven találnak nedvességet a mélyebb talajrétegekben.

A mögöttünk álló egy hét során jobbára száraz időjárásban volt részünk.

A hét végén sokfelé hullott csapadék, de számottevő mennyiség csak délnyugaton esett, az ország nagyobb részén 5 mm alatt maradt. Ma reggelre délnyugat felől vonult át hazánkon egy csapadékhullám, de ez is jellemzően csak 2-3 mm alatti mennyiségeket hozott. Az elmúlt 30 nap csapadékösszege csak a nyugati részeken haladja meg a sokéves átlagot, hazánk döntő részén 10-30 mm-rel elmarad attól. A 90 napos csapadékösszeg döntően hiányt mutat, az elmaradás az Alföldön és a Dunántúl délkeleti felén a 30-60 mm-t is eléri. A talaj felszín közeli rétege sokfelé kimondottan száraz, és ezen a ma reggelre hullott eső sem sokat segített. A középső talajréteg még országszerte jó nedvesség-ellátottságú, a fél méternél mélyebb réteg pedig telített állapotban van.

A hőmérséklet a sokéves átlagnál 1-3 fokkal volt melegebb az elmúlt napokban. A múlt hét második felében a maximumok 15, szombaton az Alföldön 20 Celsius-fok fölött alakultak. Vasárnaptól hűvösebb légtömeg árasztotta el a Kárpát-medencét, a csúcsértékek mintegy 5 fokkal estek vissza. A kevésbé felhős éjszakákon, hétfő és kedd reggelre, főleg keleten, északkeleten hűlt fagypont alá a levegő hőmérséklete.

Az őszi vetések, ahol nem volt tartós belvíz, jó állapotban vannak, két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. A kalászosok tábláinak többsége már szárba indult, az őszi káposztarepce pedig már sokfelé zöldbimbós, helyenként néhány virágot is látni az országban. Az Alföldön, főleg az északi részén még mindig vannak belvízfoltok, ezek kiterjedése csak lassan csökken. A vetések az enyhe télen megsínylették a tartós vízborítást, a belvízfoltokban kipusztultak.

Egyre több gyümölcsfa virágzik, ezek is több héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. Az elmúlt két hétben előfordult fagyos éjszakákon fagyvédelem nélkül főleg a korai csonthéjasok sokfelé szenvedtek jelentős fagykárokat. -1, -2 Celsius fokig még nincs nagy gond, de az alatt már igen.

Az ünnep alatt várható meleg idő újabb gyümölcsfák virágzását indítja majd meg, erre a várható száraz idő kedvezőnek ígérkezik, a szél viszont a beporzó rovarok munkáját akadályozza.

A folytatásban jelentős melegedésre számíthatunk.

A hőmérséklet csúcsértéke a hét végén 21 és 27 fok között valószínű, majd keddtől mérséklődik pár fokot. Fagy a következő egy hét során nem valószínű. Ma éjjel átvonul fölöttünk egy csapadékhullám, mely főleg északra hoz esőt, záport, akár zivatart, de a mennyiség területi átlagban arrafelé is 10 mm alatt valószínű, az ország déli része akár teljesen ki is maradhat a csapadékból. A következő hullám hétfőn este érkezhet, addig száraz idő valószínű, alacsony marad tehát a levélnedveség-tartam. Sokfelé lesz élénk, erős (északnyugaton időnként viharos) a délies szél, a talaj felső fél méteres rétege az északi területek kivételével így tovább veszít majd nedvességtartalmából az előttünk álló egy hétben. A talaj hőmérséklete emelkedik, a jövő hét elejére 15 fokig, majd pár fokot csökken.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: