Arról már régóta lehetett hallani, hogy az űrben történő zöldség és növénytermesztés egy újabb vágyott célja a különféle űrkutatási programoknak.
A LEAF (Lunar Effects on Agricultural Flora, azaz a Hold hatásai a szántóföldi növényekre) nevű projekt keretein belül a tudósok különféle növényeket termesztenek majd a Hold felszínén egy mini üvegházban, és a kapott adatokból megfigyelik, hogy ezek a növények mennyire képesek a fotoszintézisre, valamint hogyan reagálnak a különféle világűri stresszre, mint például az alacsony gravitációra és a különféle sugárzásokra. A projektet a Space Lab Technologies vezeti, és nemzetközi egyetemek kutatói vesznek részt benne.
– jelentették be a NASA munkatársai.
Lúdfű, békalencse és a tarlórépa
A Space Lab kutatói szerint a projekt részeként fontos és egyedülálló fiziológiai eredményeket fognak kapni. Korábban, 2019-ben Kína Chang’4 robotrepülőgépes küldetése során gyapotnövényeket küldött a Holdra, azonban a kísérlet hamar meghiúsult, bizonyos hőszabályozási problémák miatt.
Jenny Mortimer, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatója szerint az űrben történő növénytermesztésnek számos kihívásai lehetnek.
– tette hozzá Morimer.
Fő kihívásuk elsősorban a zord környezeti körülményekkel szembeni akadályoknak a leküzdése, mint például az extrém meleg vagy éppen hideg, különféle sugárzások és a részleges gravitáció. Tehát biztosítaniuk kell minden olyan növénytermesztéshez szükséges körülményt, mint a fény, megfelelő minőségű tápanyagok, víz és szén-dioxid, továbbá védelmet kell biztosítani a sugárzástól és az extrém hőstressztől.
A LEAF projekt keretén belül egy speciális kamrában igyekeznek ezeket a körülményeket biztosítani a növényeknek, mely a telepítés után képes lesz az önálló működésre. A kamra súlya körülbelül 40 kg, térfogata pedig 35 köbcenti lesz. A növények fejlődéséről készült adatokat, képeket és különféle méréseket wifin keresztül továbbítja az űrállomásnak, később pedig néhány mintát is visszahoznak a Földre, hogy további elemzéseket végezzenek a növényeken.