Az emlősök nagyjából egyötödét teszik ki a denevérek. A szigetek ökoszisztémájában azonban nélkülözhetetlen a szerepük. Ez annak köszönhető, hogy az elszigetelt élőhelyekre általában kevés emlős jut el.
A Journal of Mammalogy tudományos folyóiratban megjelent új tanulmány három Madeirán élő denevérfajt vizsgált: a madeirai törpedenevért (Pipistrellus maderensis), a madeirai szőröskarú koraidenevért (Nyctalus leisleri verrucosus) és a szürke hosszúfülű-denevért (Plecotus austriacus).
A kutatócsoport több mint 100 egyedtől gyűjtött ürülékmintákat. Ezeket DNS analízisnek vetették alá, amivel meg tudták határozni, mely rovarfajokkal táplálkoztak az állatok. Kiderült, hogy mindhárom denevérfaj étrendje rendkívül változatos – több mint 50 különböző rovarfajt fogyasztottak, köztük bogarakat, lepkéket, éjjeli lepkéket, legyeket és pókokat.
Jelentős mennyiségű kártevőt fogyasztanak el a denevérek
A tanulmány vezető szerzője, Angelina Gonçalves (Portói Egyetem, Portugália) elmondta: „Arra számítottunk, hogy mindhárom faj elsősorban éjszakai lepkékkel táplálkozik. Arra azonban nem, hogy a denevérek étrendjében kimutatott fajok több mint 40 százaléka lesz feltételezhetően vagy bizonyítottan mezőgazdasági vagy erdészeti kártevő”.