A CLAAS gépek hosszú múltra tekintenek vissza az iF Design Awards díjazások esetében. Az első díjakat több mint 40 évvel ezelőtt a DOMINATOR 8 sorozat és a ROLLANT RAPID 56 – az első sorozatgyártásra készült körbálázó – kapta. Eddig 19 CLAAS gép kapta meg az iF Award úttörő formatervezéséért díjat, amelyek közül öt kapta meg az iF Gold Awardot.
A legújabb vetésizöld díjazottak a 2023-ban bemutatott XERION 12-es szériájú nagytraktorok, amelyek külső megjelenését elsősorban a 2019-ben LEXION 5000 – 8000-es modellekkel bevezetett motorháztető Y formavilága jellemzi. A zsűri indoklása szerint:
Markus Matthies, a XERION 12-es sorozat formatervezéséért felelős csapatvezető ipari formatervező, a következőket nyilatkozta: „A 2018-as első rajzoktól kezdve a XERION nemzetközi bemutatójáig az Agritechnica 2023-on, osztályokon átívelően, nagy szenvedéllyel dolgoztunk ezen a nagyszerű projekten. Az olyan korábbi nemzetközi díjak után, mint az Év Traktora 2024, a Farm Machine 2024 és az AE50, az iF Design Award egy újabb kiemelkedő elismerése ennek a csapatmunkának.”
A XERION 12 sorozatról
A XERION 12 sorozat két modellből áll – a 12.590 és a 12.650, amelyeket a globális piacra TERRA TRAC és TRAC változatban is gyártanak a CLAAS harsewinkeli üzemében.
- Nagyobb jövedelmezőség az alacsony üzemanyag-fogyasztás, az alacsony karbantartási és kopási költségek és a magas viszonteladói érték miatt.
- Nagyobb húzóhatékonyság a nagy nyomatéknak, a nagy érintkezési felületeknek, az optimális 50:50 arányú súlyelosztásnak és a nagy teljesítményű hidraulikának köszönhetően minden üzemi körülmények között.
- Nagyobb kényelem a nagyméretű, négy ponton felfüggesztett fülkének köszönhetően, amely kiváló teljes kilátást biztosít, a TERRA TRAC gumhevederes járószerkezetnek és a kényelmes kormányzásnak köszönhetően.
- Erősebb kezelőtámogató rendszerek a CEBIS, a CMOTION, a CEMOS és a GPS PILOT CEMIS 1200 révén.
A 15,6 literes hathengeres Mercedes-Benz motorok hidrogénezett növényi olajokkal (HVO) való üzemelésre vannak engedélyezve – minden új gépet kezdetben a gyárban a hulladékból és maradékanyagokból előállított fenntartható üzemanyaggal is feltöltenek. A digitális mezőgazdaság legmodernebb fedélzeti funkciói nemcsak az automata kormányzást, a szakaszvezérlést, a változó adagolást és az automatikus dokumentálást teszik lehetővé, hanem a gép és a folyamat teljesítményének optimalizálását is a CEMOS segítségével.
