A méhpempő eredetileg a méhanya (méhkirálynő) tápláléka, illetve a méhek méhpempővel táplálják azokat az álcákat, melyekből a méhanya fejlődik ki. (Erről ide kattintva még többet olvashat.)
Hosszú éveken keresztül nem álltak rendelkezésre olyan minőségi kísérletek, melyek a méhpempőről szóló állításokat érdemlegesen bizonyították volna, ezért az orvosok többnyire legendának tartották a méhpempő gyógyhatásáról szóló állításokat. Azonban egyre több kontrollcsoportos kísérletből kiderül, hogy a méhpempőnek jelentős gyógyhatása van.
Menstruációs problémák
Egy tanulmány szerint a napi 150 milligramm méhpempő szedése 3 hónapon keresztül segíthet javítani az egészséges posztmenopauzás nők koleszterinszintjét [2].
A méhpempő azonban előnyös lehet azoknak is, akik premenstruációs szindrómában (PMS) szenvednek. Egy 2014-es tanulmányban a kutatók 110 egyetemista diáklánynak méhpempő kapszulát adtak egy menstruációs cikluson keresztül [4]. Azok a résztvevők, akik méhpempőt szedtek, kevésbé szenvedtek a premenstruációs szindróma tüneteitől a 2 hónap alatt.
Sebgyógyulás
Néhány kutatás szerint a méhpempő felgyorsíthatja a sebgyógyulás folyamatát.
A Nutrition Research and Practice című szaklapban megjelent egyik laboratóriumi tanulmány eredményei szerint a méhpempő jelentősen növelheti a fibroblasztok mozgását a sebekben. [1]. A fibroblasztok olyan sejtek, amelyek a sebgyógyulási folyamatot koordinálják.
2-es típusú cukorbetegség
Bizonyíték van arra is, hogy a méhpempő előnyös lehet azoknak, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek.
A tanulmány szerzői azonban megjegyzik, hogy az eredmények véglegesítéséhez további, nagyobb résztvevőszámú tanulmányokra van szükség.